FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PILDE

5 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

PILDE - Pagina 3 Empty PILDE

Mesaj Scris de JIL Vin Sept 04, 2015 3:36 pm

Rezumarea primului mesaj :

Unii spun ca Socrate a fost intelept si datorita provocarilor la care a fost supus de sotia sa. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:
“Socrate, trebuie sa-ti vorbesc despre unul dintre studentii tai.”
“Stai o clipa,” ii replica Socrate. “Inainte sa-mi spui, as vrea sa-mi raspunzi la 3 intrebari. Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?”
“Nu” spuse omul. “De fapt doar am auzit despre el.”
“E-n regula” zise Socrate. “Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?”
“Nu, dimpotriva…”
“Deci,” a continuat Socrate, “vrei sa-mi ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?”
Omul a dat din umeri, putin stanjenit. Socrate a continuat.
“Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba – testul Utilitatii. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?”
“Nu, nu chiar…”
“Ei bine,” a conchis Socrate, “daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?”
Omul era invins si s-a rusinat. Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa il insela cu studentul respectiv.
Nu pot opri vorbele celor care vorbesc despre mine (mai ales cand nu sunt de fata), dar daca nu pot sa-i protejez pe ceilalti de aceste vorbe, imi pot dezvolta un sistem de autoprotectie, de selectare a ce las sa ma influenteze:
1. Este Adevarat?
2. Este Util?
3. Este Bine?”
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos


PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de JIL Mier Iun 01, 2016 9:06 pm

Poveste de dat mai departe
O fetiţă a intrat în camera ei şi a scos din ascunzătoarea din dulap un borcan. A turnat conţinutul borcanului pe podea şi a început să numere banii cu atenţie. A numărat mărunţişul de trei ori, până rezultatul a ieşit exact la fel. Nici o şansă să greşească.
A pus cu atenţie monedele în borcan apoi a aşezat capacul, a ieşit pe uşa din spate şi a mers pe străzi până la farmacie.
A aşteptat cu răbdare pentru ca farmacistul să fie atent la ea, dar acesta era prea ocupat în acel moment cu alt barbat. Fetiţa şi-a mişcat picioarele pentru a face un zgomot. Nu s-a întâmplat nimic. A încercat să scoată un sunet pentru a atrage atenţia, însă nu s-a întâmplat nimic.
În final, a luat o monedă din borcanul ei şi a pus-o pe tejghea. Asta a funcţionat.
„Ce anume doreşti?” a întrebat farmacistul pe un ton iritat. „Vorbesc cu fratele meu pe care nu l-am văzut de ani”- a spus farmacistul fără să aştepte un răspuns la întrebare.
„De fapt doresc să vorbesc cu Dvs. despre fratele meu” - a răspuns fetiţa pe acelaşi ton ridicat. „Este foarte, foarte bolnav şi vreau să cumpăr un miracol.”
„Poftim?” – a întrebat farmacistul.
„Numele lui este Andrei şi ceva rău îi creşte în cap, iar tata spune că doar un miracol îl mai poate salva în acest moment. Aşadar, cât costă un miracol?
„Noi nu vindem miracole fetiţo! Îmi pare rău nu te pot ajuta” a spus farmacistul, înmuiat un pic.
„Uite, am bani să vă plătesc. Dacă nu este de ajuns, adun restul. Doar spuneţi-mi cât costă.”
Fratele farmacistului era un om bine îmbrăcat. S-a întors către fetiţă şi a întrebat-o: „De ce fel de miracol are nevoie fratele tău?”
„Nu ştiu” – a spus fetiţa. „Ştiu doar că mama spune că are nevoie de o operaţie. Însă tata nu poate să plătească, aşa că vreau să folosesc banii mei.”
„Câţi bani ai?”- a întrebat bărbatul.
„Un dolar şi 11 cenţi” a răspuns încet. „Sunt toţi banii pe care îi am, dar pot face rost de mai mulţi”.
„Ce coincidenţă!” – a zâmbit bărbatul. „Un miracol pentru frăţiori costă exact 1 dolar şi 11 cenţ.i”
A luat banii într-o mână, iar cu cealaltă a apucat mănuşa ei şi a spus: „ Arată-mi unde locuieşti. Vreau să-I văd pe frăţiorul tău şi să-i cunosc pe părinţii tăi. Hai să vedem dacă am acel miracol de care ai nevoie.”
Bărbatul bine îmbrăcat era un chirurg renumit, specializat în neuro-chirurgie. Operaţia a fost gratuită şi nu a durat mult până ce Andrei a ajuns din nou acasă şi se simţea bine. Mama şi tata vorbeau cu plăcere despre şirul de evenimente ce i-au adus aici.
„ Acea operaţie a fost un adevărat miracol”- a şoptit mama. „Mă întreb cât o fi costat?”
Fetiţa a zâmbit. Ştia exact cât a costat miracolul…un dolar şi 11 cenţi…plus credinţa unui mic copil.

JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mier Iun 01, 2016 9:41 pm

Ce frumos, mi-au dat lacrimile!!  braţet
 Cineva mi-a spus odată că Dumnezeu lucrează prin oameni şi se pare că a avut dreptate... braţet

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Iun 25, 2016 12:05 pm

Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite. Familia a fost rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb, le-a oferit o camaruta in subsol.
In timp ce isi faceau paturile, ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat.
Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce, celalalt inger i-a raspuns: “Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi”.
In noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca in casa unui om foarte sarac, dar foarte ospitalier, taran ce locuia impreuna cu sotia lui.
Dupa ce au impartit cu ei putina mancare ce o aveau, i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor, unde se puteau odihni in voie.
Cand s-au trezit a doua zi, ingerii i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand. Singura lor vaca al carei lapte era singurul lor venit, murise pe camp.
Ingerul cel tanar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batran, cum se poate intampla un asemenea lucru?
“Primul om avea tot si totusi l-ai ajutat”, a spus el.
“A doua familie avea atat de putin, dar era in stare sa imparta totul, si tu i-ai lasat vaca sa moara”.
Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi“, i-a raspuns ingerul cel batran.

“Cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur. De vreme ce stapanul era obsedat de lacomie si era incapabil sa-si  imparta bogatia cu altcineva, am astupat zidul ca sa nu o mai gaseasca.
Noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de tarani, ingerul mortii a venit dupa sotia lui. I-am dat in schimb vaca.

Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi“.
Uneori chiar asa se intampla cand lucrurile nu se desfasoara asa cum ar trebui.Daca ai credinta, e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare este intotdeauna in avantajul tau. S-ar putea sa nu stii (sa nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu) …
Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede… Unii ne devin prieteni si stau aproape de noi…lasandu- si minunatele amprente asupra inimii noastre… si noi nu mai suntem aceiasi pentru ca ne-am facut un prieten bun!!!
Ieri a trecut. Maine este un mister. Astazi este un dar. De aceea se cheama prezent (de la present = dar)! Cred ca viata aceasta este deosebita… traieste si savureza fiecare moment…
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Vin Iul 08, 2016 5:38 pm

Camelia Folea, o judecătoare din Blaj, este personajul principal al emoţionantei relatări care a cucerit internetul, text postat în urmă cu câteva zile de avocata Mădălina Scutelnicu. Aceasta a dezvăluit faţa umană a Justiţiei, respectiv maniera în care magistratul a ales să soluţioneze un dosar extrem de sensibil, un conflict între doi părinţi, în care prins la mijloc era un baieţel de 8 ani. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Cum a făcut dreptate o judecătoare din Sibiu într-un caz cutremurător ... ”Doamna cu pantofi albaştri”, judecătoarea care a alocat trei ore unei cauze privind viitorul unui copil de 8 ani, disputat între mamă şi tată, este Camelia Folea, magistrat la Judecătoria Blaj şi fost preşedinte al acestei instanţe. Identitatea acesteia a fost confirmată de reprezentanţi ai Curţii de Apel Alba Iulia. Judecătoarea a refuzat să facă alte declaraţii în legătură cu această situaţie.   Avocata a povestit ceea ce i s-a întâmplat în dimineaţa de marţi, 5 iulie, când s-a prezentat în instanţă, la un caz greu ce implica un copil, pe tutela căruia se luptau părinţii. Lupta era inegală, iar judecătoarea a înclinat balanţa făcând dreptate, când părea că toate uşile sunt închise.   Textul postat de Mădălina Scutelnicu, avocat în Baroul Sibiu:   ”Doamna cu pantofi albaştri”   Ora 8:45 … Clienta mea, mama a unui baietel de apoape 8 ani, isi zareste copilul dosit de taica-sau, intr-un colt al Judecatoriei. Nu l-a mai vazut pe R. de 1 an si 6 luni.   Mama izbucneste in plans si merge tinta catre pustiul ei, se apleaca pana ajunge perfect egala cu inaltimea lui, si-i sopteste cu inima: ‘R.! Vaaaai, ce mare ai crescut! O mai stii pe mama? Da-mi manutele, sa ti le pupe mama!’. Fostul sot al femeii isi bruscheaza fiul si-l trage tare, mai aproape de el, urland spre clienta mea sa plece de unde a venit, ca ei doi, baietii, se descurca singuri. Se ridica tonul, copilul incepe sa planga, apare jandarmul, ii spun ca nu-i niciun risc de scandal, dispare jandarmul.   Ora 8:55 … Reusesc, intr-un final, sa o linistesc pe mama copilului, care s-a lasat aproape fara viata in banca din sala de judecata, avand sufletul sfasiat si privirea pierduta undeva, departe… tare departe.   Ora 9:00 … Reusesc si eu, cu mare greutate, sa-mi tin in frau lacrimile… as fi plans in hohote, dar nu-mi permiteam luxul asta… aveam nevoie de concentrare maxima pentru audierea a 4 martori si luarea interogatoriului tatalui copilului, probe de care eram constienta ca va depinde, de-acum incolo, legatura mama – fiu. Nu-i usor deloc sa fii responsabil de asa ceva, credeti-ma!   Orele 9:05 – 10:45 … Se audiaza cei 4 martori, tatal baiatului raspunde la cele 9 intrebari care am avut grija sa fie ‘capcana’.   Speta e asta: in timp ce clienta mea era in strainatate, la munca, sotul a obtinut si divortul, si custodia exclusiva asupra copilului. Am vazut dosarul: proces facut repede, cu heirup-ul, sa dea bine la bilant. Reintoarsa in tara, femeia a gasit totul ferecat. Usa locuintei. Inima fiului ei, tinuta sub lacat de catre fostul sot. Martorii nostri au aratat ca, de nenumarate ori, mama a venit sa-si vada copilul, i-a adus plase cu daruri, l-a sunat incontinuu, individul interzicandu-i total fostei sotii orice forma de acces la minor. Asa, de-a naibii! Martorii lui au spus lectia dinainte invatata: nu tatal e cauza, ci copilul, dom’le, care nici nu vrea sa auda de mama.   Ora 10:46 … Instanta dispune audierea minorului. De-aici incolo, incepe mesajul pe care vreau sa-l transmit prin scriitura asta… O doamna judecator, in jur de 40 de ani, cere jandarmului sa-i fie adus copilul in sala. Cand il vede pe pusti, magistratul coboara de pe podium, parcurge sala pana aproape de usa, se apropie de micut si-i spune, facand un gest larg cu mana: ‘Vezi, R., am pantofi albastri! Tu ai pantofiori albastri? Uite, am si pelerina! Da-mi manuta si hai cu mine, sa-ti arat cat de maaare e castelul asta!’. Copilul, cu ochii mari, negri, si extrem de tristi, se uita cand la doamna, cand la taica-su, de care statea lipit, pana ce acesta ii da ok-ul sa mearga cu doamna.   Ora 11:20 … Se deschide usa de acces a instantei, magistratul intra in sala, de mana cu copilul, ii spune sa coboare atent de pe podium, sa nu se loveasca, si-l trimite la mami sau la tati, unde vrea el. Baietelul trece pe langa mama sa, care hohotea de plans in prima banca, isi trece usor manuta peste piciorul ei drept, ca din intamplare, dupa care fuge catre tata si-i cauta acestuia privirea, sa nu cumva sa-l fi suparat ca s-a dezlipit de langa el. Se dispune, din nou, evacuarea minorului din sala.   Ora 11:25 … Instanta ne citeste, pe scurt, ce a declarat copilul in cursul audierii si ne da sa lecturam, mie si avocatului partii adverse, cele cateva cuvinte scrise pe o foaie de catre baietel: ‘Mama… tata zice sa scapam de tine. R.’…   Se inchide cercetarea judecatoreasca, ni se da cuvantul final, pe fondul cauzei. Eu ma lupt pentru ca mama sa obtina dreptul de a-si vedea copilul, de a-l lua la ea in weekend-uri si in vacante. Ceilalti se lupta ca mama sa nu-si poata vedea fiul decat in prezenta tatalui sau, si doar in locuinta acestuia. Un fel de arest la domiciliu, ce mai!   Ora 11:40 … Magistratul inchide dosarul, cade pe ganduri pret de cateva secunde si spune: ‘Instanta suspenda sedinta 15 minute!’. Si … doamna judecator cu pantofi albastri coboara de pe podium, traverseaza sala, iese pe usa destinata oamenilor obisnuiti, si, ajunsa in hol, intinde mana stanga catre clienta mea, iar cea dreapta catre copil. Uite asa, toti 3, ca intr-o poveste din cea mai frumoasa carte, intra in camera destinata Arhivei si nu mai ies de acolo decat dupa un sfert de ceas. Ce camere mirifice sunt in castelul asta – imi zic in gand.   De-acum, nu mai aveam nevoie de niciun pic de concentrare, asa ca mi-am permis sa plang in hohote, fara sa-mi pese ca oamenii cu roba nu trebuie sa lacrimeze din cauza problemelor clientilor… Si, in niciun caz, nu plang niciodata in fata acestora… da-le-ncolo de reguli!   M-am pravalit pe un scaun de la prima terasa, colt cu Judecatoria, si-am asteptat-o pe femeia pentru care m-am luptat azi, ca o leoaica. Am batut recordul la nicotina pe secunda, pana a venit. Clienta mea a aparut radiind de fericire, pentru ca avusese sansa sa-si tina copilul in brate, dupa 1 an jumate… fix optsprezece luni. Ce dialog au avut mama si copilul, sub ochii doamnei judecator cu pantofi albastri? ‘Te iubesc, mami! Am nevoie de ochelari noi, ca tati nu mi-a cumparat, si astia sunt rupti! Sa vii la mine! Sa ma iei la tine, mami! Te iubesc, mami!’.   Cand a scapat de sub influenta total irationala a tatalui, copilul s-a cuibarit in bratele mamei sale, ca si cum nu ar fi fost despartiti nici macar o secunda. Asta a vrut sa verifice magistratul, pentru a fi sigur ca va da o solutie corecta, ca-si va pune semnatura pe o hotarare corecta, ca va putea dormi impacat, ca a decis corect si nu s-a jucat de-a justitia, cu vietile oamenilor. Doamne, ce fiinte nemaintalnite or fi in castelul asta?!   ─Vreti o bomboana, doamna avocat? ─Aaaa… ─Doamna judecator i-a dat lui R. un pumn de bomboane, iar inainte sa plec, copilul mi-a dat si mie cateva… ─Si… a vazut doamna judecator gestul asta? ─Daaa, pai, cum sa nu? Stati sa va arat, ca ne-a facut si poza, mie si lui R. ─Cine? Doamna judecator? ─Daaa. Pai, am scos telefonul si i-am zis lui R. sa zambeasca, sa-i fac o poza. Si, imediat, doamna ne-a spus sa trecem unul langa altul, sa ne faca una la amandoi. Uitati poza! Doamne, am poza cu R., nu-mi vine sa ced! ─Eu, gata, sunt praf! Nici mie nu-mi vine sa cred! ─Daaa. Si, stiti, eu mi-am cerut scuze fata de doamna, ca statea dupa noi… aveam atatea de vorbit cu R., dupa un 1 an jumate… da’ doamna a zis ca pentru ea nu e nicio graba… Nu vreti o bombonica de la R., doamna avocat?.   N-am trait asa ceva in 10 ani de avocatura. Am vazut magistrati pentru care audierea minorului insemna urmatorul dialog, purtat fix in fata usii salii de judecata, asa, din voleu, cum ar veni: ‘Cati ani ai, cu cine vrei sa stai, cu mama sau cu tata? Bine, pa!’.   Doamna cu pantofi albastri a alocat 3 ore cauzei noastre, fiind constienta ca lucreaza cu destinele oamenilor, cu sufletele lor, iar nu cu chei de 14. Domnilor magistrati, permiteti-mi o sugestie: cumparati-va pantofi albastri, poate in asta sta magia! Nu exista nici castel, si nici pelerina, fara un strop de magie, nu-i asa?”.

Citeste mai mult: adev.ro/o9y5ul[img]PILDE - Pagina 3 2cqle1s[/img]
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Vin Iul 08, 2016 5:47 pm

Ooo, da, am citit si eubpe fb, am plâns...am trecut si eu prin ceva asemănător, extraordinară a fost doamna judecător, cinste ei!!  aplaudaci
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Vin Iul 08, 2016 5:55 pm

Da...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Iul 09, 2016 9:52 am

Femeia a sarit de pe scaunul pe care amortise in sala de asteptare imediat ce chirurgul a iesit din sala de operatie. Cu lacrimi in ochi a intrebat: “Cum se simte baietelul meu?”


Scrisoarea baiatului ingeras: Vei fi intotdeauna mama mea si te voi iubi mereu
Stiu ca iti va fi dor de mine; dar sa nu crezi ca te voi uita vreodata sau ca voi inceta sa te iubesc doar pentru ca nu sunt in preajma ta si nu voi mai putea sa iti spun TE IUBESC.
Femeia a sarit de pe scaunul pe care amortise in sala de asteptare imediat ce chirurgul a iesit din sala de operatie. Cu lacrimi in ochi a intrebat: “Cum se simte baietelul meu? O sa fie bine? Pot sa il vad?”
Vazand durerea din ochii mamei, chirurgul a raspuns: “Imi pare rau. Am facut tot ce am putut, dar baiatul nu a supravietuit.”
In acel moment femeia a inceput sa planga. Printre suspine ea a inceput sa se intrebe: “De ce copiii mici fac cancer? Lui Dumnezeu nu ii pasa? Unde esti, Doamne, cand fiul meu are nevoie de tine?”
“Doamna, doriti sa petreceti putin timp cu fiul dumneavoastra? Una dintre asistente va va ajuta si va va conduce in sala in cateva minute.” – a adaugat linistit medicul.
Mama a vrut sa ia o suvita din parul baiatului pentru a avea ca amintire. A pus-o intr-o punga din plastic si a bagat-o in buzunar, apoi i-a spus asistentei:
“A fost ideea lui sa isi doneze corpul universitatii pentru studiu. El a spus ca poate ajuta alti copilasi care poate au o sansa la viata. La inceput nu am fost de acord, insa apoi m-a convins. Mi-a spus <>. Micutul meu avea o inima de aur. Gandea mereu ca o persoana matura. Intotdeauna si-a dorit sa ii ajute pe cei din jurul lui.”
Mama a iesit pentru ultima oara din spital, dupa ce in ultimele sase luni acesta devenise casa ei. A luat cu ea toate lucrusoarele fiului sau. Cand a ajuns acasa a mers direct in camera lui si a inceput sa faca ordine. A pus totul asa cum isi dorea fiul sau, apoi s-a intins pe pat si a adormit cu perna lui in brate.
In miezul noptii, femeia s-a trezit speriata. Pe noptiera de langa pat era un bilet:
“Draga mama,
Stiu ca iti va fi dor de mine; dar sa nu crezi ca te voi uita vreodata sau ca voi inceta sa te iubesc doar pentru ca nu sunt in preajma ta si nu voi mai putea sa iti spun TE IUBESC. Te voi iubi mereu, mama, chiar mai mult in fiecare zi. Intr-o zi ne vom revedea. Pana atunci, daca vreti sa adoptati un baietel pentru a nu va simti singuri, sa stii ca eu nu am nimic impotriva. El poate avea lucrurile mele, camera mea si va poate spune mama si tata. Sa nu fii trista cand te vei gandi la mine. Aici este minunat. Bunicul si bunica m-au primit cu bratele deschise, mi-au aratat imprejurimile… dar imi va lua mult timp sa vad totul. Ingerii sunt atat de tari. Imi place la nebunie sa ii privesc zburand.
Si mai stii ce? Iisus nu arata deloc ca in desene si tablourile din casa. Da, cand l-am vazut am stiut ca este el. Iisus m-a dus sa il vad si pe Dumnezeu. Si ghici ce? Am stat pe genunchii lui si am vorbit cu el. Mi-a spus ca imi va da multe cadouri de Craciun. Atunci i-am spus ca vreau doar sa iti pot scrie o scrisoare pentru a imi lua ramas bun de la tine. Stiam ca nu am voie, dar stii ce? Dumnezeu mi-a dat o hartie si un stilou si m-a lasat sa iti scriu.
Cred ca Gabriel este numele ingerului care iti va aduce biletelul meu. Dumnezeu mi-a spus sa iti dau un raspuns la una din trebarile tale: Unde a fost cand eu am avut nevoie de el? El a spus ca era in acelasi loc cu mine, ca si atunci cand fiul lui a fost rastignit pe cruce. Era chiar acolo, langa mine… intotdeauna este in preajma copiilor sai.
Oh, si sa iti mai spun ceva.. nimeni nu va putea sa vada aceasta scrisoare. Doar tu! Pentru toti ceilalti aceasta este doar o bucata alba de hartie. Acum trebuie sa ii dau stiloul inapoi lui Dumnezeu. Are nevoie de el pentru a scrie mai multe nume in Cartea Vietii. Diseara pot sa stau cu Iisus la masa.
Am mai uitat ceva… sa stii ca nu ma mai doare nimic. Cancerul a disparut complet. Sunt fericit pentru ca acum nu mai simt durerea insuportabila… Dumnezeu nu a mai rezistat sa vada cum ma zbat pe patul de moarte. De aceea si-a trimis ingerul sa vina dupa mine. Ingerul a spus ca sunt o livrare speciala… iti vine sa crezi?
Semnat cu dragoste: Dumnezeu, Iisus si eu, fiul tau!”
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Sam Iul 09, 2016 10:11 am

Offf.....am plâns..
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Iul 09, 2016 10:29 am

Si eu,stiu ca nu ma pot abtine la asa ceva,dar ma mananca sa citesc.. laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Iul 09, 2016 12:00 pm

Batranelul isi suna fiul: “Nu vreau sa iti stric ziua, dar trebuie sa stii ca eu si mama ta am decis sa…


Acesti batranei au venit cu un plan genial. Este important sa cititi toata povestea!
Batranelul isi suna fiul: “Nu vreau sa iti stric ziua, dar trebuie sa stii ca eu si mama ta am decis sa divortam. Cei 45 de ani de mizerie mi-au ajuns.”
Cu o voce foarte speriata, fiul spune: “Tata, ce vrei sa spui? Cum poti face asa ceva?”
“Ne-am certat foarte rau. Nu mai vorbim de cateva saptamani. Nici nu ne mai suportam uitandu-ne unul la altul.” – a spus batranul.
“Ne-am saturat unul de celalalt si chiar nu mai vreau sa mai vorbesc despre aceasta problema… asa ca te rog sa o suni tu pe sora ta si sa ii dai vestea.” – a adaugat acesta, apoi a inchis telefonul.
Fiul o suna imediat pe sora lui, care imediat ce aude incepe sa planga: “Nu ii lasam sa divorteze pana cand nu vorbim cu ei despre asta. Voi avea eu grija sa ii impac.”
Cei doi frati iti rezerva bilete de avion pentru urmatoarea zi. Femeia isi suna tatal si ii spune: “Sa nu cumva sa faceti ceva nesabuit pana cand venim noi. Eu si fratele meu vom fi la voi maine. Pana atunci, nu mai discutati cu nimeni despre asta, m-ai auzit?”
Batranul inchide telefonul si apoi ii spune sotiei sale: “Vor fi aici de Craciun… acum, ce le spunem de Paste?” [size=16]sursa: www.kudika.ro
[/size]
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Sam Iul 09, 2016 12:53 pm

Niste bătrânei deștepți, dar e trist ca au trebuit sa își sperie copiii pentru ca aceștia sa vina in vizită...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Iul 09, 2016 1:00 pm

Da,dar doar asa au venit
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Iul 21, 2016 6:32 pm

Sotia mea a murit la scurt timp dupa ce s-a nascut fiica noastra, asa ca eu am fost…


Sotia mea a murit la scurt timp dupa ce s-a nascut fiica noastra, asa ca eu am fost si tata, si mama, pentru micuta. De la o varsta frageda, ea facea voluntariat pe la spitale si orfelinate, ajutand copilasii bolnavi. Stia sa cante la pian si la chitara, asa ca dupa scoala, mergea la acesti copii si incerca sa ii faca sa uite de probleme. Era o fata de nota zece, frumoasa, ascultatoare, cu un zambet dulce si ochi mari si albastri ca ai mamei sale.
Intr-o zi, fiica mea a adus acasa un tanar imbracat ca o paiata, care nu se descurcase foarte bine la scoala, era somer si incerca sa se lanseze in muzica alaturi de alti baieti. Nu mi-a placut deloc de el.
Imi pare foarte rau daca jignesc pe cineva, insa pur si simplu nu ii intelegeam atractia pentru ea. Speram ca si ea sa vada ca el nu este de nasul ei si ca merita ceva mult mai bun.
Dupa aproximativ un an de relatie, fiica mea a aflat ca este insarcinata. Inima mea s-a facut bucatele, nu pentru ca nu imi doream un nepot, dar pentru ca stiam ca nu era ceva planuit si stiam ca este prea buna pentru a renunta la el.
Intr-o seara, prietenul ei a venit la mine la scurt timp dupa ce ea m-a anuntat ca este insarcinata. Avea in mana doua beri; usor timid, m-a intrebat daca putem vorbi. Bineinteles ca am acceptat si ne-am asezat pe banca din fata casei. Eram tare curios sa aud ce are sa imi spuna.
Cu multe emotii in voce, mi-a marturisit ca este foarte speriat si ca ii este frica sa fie tata. Deja se apucase sa economiseasca bani si sa isi caute un loc de munca. Mi-a explicat ca stie ca nu este suficient de bun pentru fiica mea, dar ca o iubeste din toata inima si vrea sa o sprijine in alegerea ei de a pastra copilul – chiar daca asta inseamna sa renunte la dorinta lui de a deveni cunoscut cu trupa lui de muzica.
Atunci am realizat ca am judecat foarte urat acest baiat, care de fapt era un tanar foarte respectuos, cu o inima mare si, cel mai important, care o iubea pe fiica mea mai mult decat orice pe lumea asta. El ar fi facut orice ca fiica mea si copilul lor sa aiba un viitor frumos. In acea seara l-am invitat sa se mute cu noi si l-am ajutat sa se angajeze la acelasi spital la care lucrez si eu.
Astazi, dupa 10 ani de la aceasta discutie cu acel tanar, am doi nepotei, o fiica minunata si un ginere de care sunt tare mandru.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Joi Iul 21, 2016 7:37 pm

Foarte frumos, daca ar fi toți părinții așa....
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Iul 21, 2016 7:49 pm

Mai sunt,cred eu...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 16, 2016 4:30 pm

O fetita de sase anisori a intrat in camera ei si a scos din ascunzatoarea din dulap un borcan de sticla…


O fetita de sase anisori a intrat in camera ei si a scos din ascunzatoarea din dulap un borcan de sticla. Ea a varsat tot maruntisul strans pe podea si l-a numarat cu atentie. A numarat banii de trei ori, pana rezultatul a iesit exact la fel. Nicio sansa sa greseasca.
A pus din nou monedele in borcan, a rasucit cu forta capacul, a luat-o la fuga si s-a oprit fix in fata unei farmacii. Si-a sters mainile umede de fustita si a intrat usor in farmacie. A asteptat cu rabdare ca farmacistul sa ii ofere putina atentie, dar el era prea ocupat in acel moment. Fetita si-a rasucit usor picioarele pentru a face zgomot… Nimic. Si-a dres glasul… nimic. In cele din urma, a scos un banut din borcan si a lovit tejgheaua de sticla. Asta a functionat.
“Ce vrei?” – a intrebat farmacistul pe un ton iritat. “Vorbesc cu fratele meu, nu l-am mai vazut de ani intregi.” – a spus el fara sa astepte un raspuns la intrebarea pusa.
“Ei bine, vreau sa vorbesc cu dumneavoastra despre fratele meu.” – a raspuns si fetita pe un ton iritat….
“Este foarte foarte bolnav.. si vreau sa cumpar un miracol.”
“Scuza-ma.. ce vrei mai exact?”
“Numele lui este Andrei si ceva ii creste in capsor. Mami si tati spun ca doar un miracol il mai poate salva acum. Deci… cat costa un miracol?”
“Noi nu vindem minuni aici, fetita. Imi pare rau, dar nu te pot ajuta.” – a spus pe un ton mai blajin farmacistul.
“Uite, am banuti la mine. Pot sa platesc. In cazul in care nu sunt de ajuns, iti voi aduce si restul. Doar spune-mi cat de mult costa.”
Fratele farmacistului era un barbat foarte bine imbracat. S-a aplecat usor catre fetita si a intrebat-o:
“De ce fel de miracol are nevoie fratele tau?”
“Nu stiu…” – a raspuns micuta cu ochii plini de lacrimi. “Stiu doar ca este foarte bolnav si mami spune ca are nevoie de operatie. Dar tati nu isi permite sa o plateasca… asa ca vreau sa folosesc eu banutii mei.”
“Cati bani ai?” – a intrebat barbatul.
“10 lei si 11 bani.” – a raspuns fetita, uitandu-se in pamant. Ii era teama ca nu ajung si nu stia de unde sa ia mai multi.
“Ei bine, ce coincidenta.” – a zambit omul. “10 lei si 11 bani este pretul fix pentru un miracol pentru fratiorii mai mici.”
El a luat banii intr-o mana si cu mana cealalta a prins bratul firav al fetitei… “Du-ma unde locuiesti. Vreau si eu sa il vad pe fratele tau si sa iti cunosc parintii. Sa vedem daca am acest miracol de care ai nevoie.”
Acel barbat bine imbracat era un medic chirurg specializat in neurochirurgie. Operatia a fost facuta fara niciun ban si nu a durat mult pana cand Andrei s-a intors acasa.
Mama si tatal erau foarte fericiti. Intr-o zi, ei vorbeau despre lantul de evenimente prin care tocmai trecusera…
“Aceasta interventie chirurgicala… a fost un adevarat miracol. Ma intreb oare cat a costat?” – a intrebat mama in soapta.
Fetita era dupa usa. In acel moment a zambit… ea stia exact cat costa un miracol: 10 lei si 11 bani… 
… Si credinta unui copil. [size=13]sursa: www.kudika.ro
[/size]
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mar Aug 16, 2016 6:00 pm

Foarte emoționant!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 16, 2016 6:59 pm

Daa..rar mai gasesti u. Doctor sa iti lege ranile,daca nu ai bani nici nu se uita la tine
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Dum Oct 02, 2016 10:39 pm

Un indian creștin, care a fost întrebat dacă L-a văzut pe Dumnezeu, a spus:
– L-am văzut.
– Cum L-ai văzut? Spune-ne! au insistat ei, iar el a răspuns cu o întrebare.
– V-aţi văzut vreodată proprii ochi?
– Da, într-o oglindă, a venit răspunsul.
– Nu într-o oglindă, ci cu ochii voştri.
– Ei bine, nu. Cum am putea, deoarece ne folosim de ochi pentru a vedea cu ei?
– Tot aşa e şi cu Dumnezeu, a spus el. Cum L-am putea vedea, din moment ce trăim în El?
(Maica Gavrilia Papaiannis. Asceta Iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, p. 462)
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de JIL Lun Oct 03, 2016 11:17 am

PILDE - Pagina 3 14225495_600458123475379_4189586248835903912_n
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mier Oct 12, 2016 7:27 pm

Lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus
PILDE - Pagina 3 Citat-nicolae-steinhardt“…Cînd un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia. Cel ce slăbeşte se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor cînd altul se bălăceşte, încă, în viciul său.
Dacă unul îşi reprimă cu sîrg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte! Ceea ce reuşim ne poate spurca mai ceva decît păcatul însuşi. Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încît ne umple sufletul de venin.
Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgîrciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează cînd ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor. Blîndeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori. Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie, dacă nu avem smerenie, va urma a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat.
Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mîncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului şi a izbînzii trufaşe asupra poftelor. Dar, dincolo de orice, trufia rămîne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.
Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.
Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii, dar ea nu rămîne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngîmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor.
Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne, poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.
Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi în viaţa noastră nu există profesori mai severi decît viciile şi incapacităţile noastre.
Acum știu, știu că orice ură, orice aversiune, orice ținere de minte a răului, orice lipsă de milă, orice lipsă de înțelegere, bunăvoință, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul grației și gingășiei unui menuet de Mozart… este un păcat și o spurcăciune; nu numai omorul, rănirea, lovirea, jefuirea, înjurătura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice căutătura rea, orice dispreț, orice rea dispoziție este de la diavol și strică totul. Acum știu, am aflat și eu…”
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mier Oct 12, 2016 7:33 pm

Am citit si recitit gândurile de mai sus, este extraordinar spus!!! 
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mier Oct 12, 2016 8:55 pm

Da..bine spus
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Dum Oct 16, 2016 7:31 am

[ltr]Pilda semănătorului[/ltr]
PILDE - Pagina 3 121634_pilda_semanatorului
[ltr]Semănătorul de cuvinte din parabola mahnirii

 Iata una dintre cele mai frumoase pilde rostite de Mantuitorul Iisus Hristos. Frumoasa, pentru ca e simpla. Frumoasa, pentru ca e luata din viata de toate zilele. Iisus vorbea unor oameni carora nu le era straina agricultura, si ce alta pilda mai pe intelesul lor putea sa le spuna, decat vorbindu-le de ceva legat chiar de viata lor, din care sa scoata invataturile duhovnicesti de care aveau nevoie pentru a trai cu rost si cu tihna, in pace cu Dumnezeu si cu oamenii. Si ce frumos incepe, tradusa intr-o frumoasa limba romaneasca: "Iesit-a semanatorul sa semene samanta sa. Si pe cand semana, unele seminte au cazut langa drum si au venit pasarile si le-au mancat. Altele au cazut pe loc pietros, unde n-aveau pamant mult, si indata au rasarit, pentru ca nu era pamantul adanc. Iar cand s-a ivit soarele, s-au palit de arsita si, neavand radacina, s-au uscat. Altele au cazut intre spini, dar spinii au crescut si le-au inabusit. Altele au cazut pe pamant bun si au dat rod: una o suta, alta saizeci, alta treizeci. Cine are urechi de auzit sa auda" (Matei 13, 3-9).

O pilda simpla si scurta. Apostolii L-au intrebat: Doamne, de ce graiesti in [size=37]pilde[/size]? Ce va sa zica pilda aceasta? Cum trebuie s-o intelegem? Intrebarea ne sta si noua pe limba. Caci vorbirea in parabola, desi e simpla, nu e intotdeauna usor de inteles. Si uneori nici nu e folosita ca sa fie inteleasa de toti. Chiar si acum Iisus raspunde ucenicilor, presupunand ca ei au inteles-o. Am vorbit in pilde, "pentru ca voua va e dat sa stiti tainele Imparatiei cerurilor, iar acelora nu le e dat" (Matei 13, 11).

Cine vor fi fost ceilalti? Si de ce lor nu le era dat sa inteleaga? Ceilalti erau probabil carturarii si fariseii, care il ascultau cu viclenie, nu spre a crede, ci spre a-L judeca si a-L prinde in cuvant. Iata de ce "acelora" nu le era dat sa cunoasca tainele Imparatiei. Dimpotriva, ucenicilor care il ascultau si il credeau, acestora le va talcui parabola, si lor, in general, nu le vorbea in parabole. Parabolele erau pentru "ceilalti".

Explicatia de ce a vorbit in pilde acum, Mantuitorul mai adauga insa o sentinta, si anume una din acelea paradoxale, care ii pune in incurcatura pe multi cititori ai Scripturii. E ca un fel de concluzie la ceea ce spusese mai inainte: "Caci celui ce are i se va mai da si-i va prisosi, iar celui ce nu are, si ce are i se va lua" (Matei 13, 12).

Cum adica? De ce asa? Pentru ca cei dintai vor sa se lumineze, si ei isi adauga lumina, iar ceilalti, ispititorii, nevrand sa se lumineze, pierd si ceea ce stiu. Iisus a venit sa raspunda la intrebari, sa aduca raspunsul celor ce intreaba. Dintotdeauna, de cand e omul om pe pamant, de cand a creat Dumnezeu lumea aceasta, omul si-a pus intrebari. Si-a pus intrebari despre sine. Si-a pus intrebari despre lume. De unde vine si unde merge? De ce a aparut in lume si pentru ce traieste? Si cate alte intrebari despre toate cele? Omul e singura fiinta care se intreaba. Lumea animala, lumea vegetala, lumea lucrurilor nu-si pun intrebari.

Omul e singura fiinta care isi pune intrebari, pentru ca e dotat de Dumnezeu cu ratiune. Omul nu poate trai fara sa-si puna intrebari si sa-si raspunda la marile intrebari, despre sine si despre lume, despre existenta lui pe pamant si despre cea de dincolo, de dupa trecerea lui din viata aceasta. Copilul inca, de acum incepe sa gandeasca, primele lui contacte cu lumea sunt intrebarile. Ce e cutare si de ce, si sirul de ce-urilor nu mai conteneste. Toti am facut asa. Si cand ajungem la maturitate repetam de fapt aceleasi intrebari. Bineinteles la o scara mult mai mare, ajungand la intrebari mult mai grave, esentiale.

Ramanem insa mereu oameni care pun intrebari si care vor raspunsuri, care nu pot trai fara raspunsuri. Pentru ca nu se poate trai la intamplare. Pentru ca trebuie sa te orientezi dupa ceva, iti trebuie un soare, trebuie sa ai niste jaloane dupa care sa-ti orientenzi gandirea si viata, si aceste jaloane nu pot fi decat raspunsurile la marile intrebari.

Omenirea si-a pus intrebari de la inceputul inceputului si a incercat sa-si raspunda pe toate caile posibile. A incercat prin sistemele marilor filosofi, a incercat prin cercetarile marilor oameni de stiinta, prin marii intemeietori de religii, dar niciodata raspunsurile pe care si le-a dat n-au fost deplin satisfacatoare. Le lipsea ceva esential si, mai ales, le lipsea garantia ca erau drepte si definitive, limpezi, clare, adevarate, absolute, ultimele.

Tainele care ne inconjoara sunt atat de multe si, oricat de adanc putem noi patrunde in ele prin cercetarile noastre, nu putem ajunge totusi pana la marginea sensurilor, incat sa gasim raspunsuri absolut satisfacatoare. Acest lucru 1-a stiut dintotdeauna si Dumnezeu, de aceea "la plinirea vremii" L-a trimis pe Fiul Sau pe pamant, pentru ca numai El sa dea acel raspuns care sa poata fi absolut, care sa aiba garantia adevarului, ca raspuns venit de la Dumnezeu. De aceea Mantuitorul s-a definit pe Sine drept "Omul care va spune adevarul" (Ioan 8, 40), deci Cel care da raspunsul definitiv. Ultimul![/ltr]



Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty O pildă despre starea de depresie

Mesaj Scris de Donna Dum Feb 05, 2017 9:36 pm

 În urmă cu mai mulți ani, diavolul a decis să-și arate trufia și a afișat public toate instrumentele sale de muncă. El le-a aranjat cu grijă în spatele unei vitrine de sticlă, iar fiecare instrument avea o etichetă unde era specificată modul de utilizare a obiectului și prețul acestuia.
Ce colecție! Se regăseau exponate ca Pumnalul Invidiei, Ciocanul Furiei și Capcana Lăcomiei. Pe rafturi erau aranjate cu grijă într-o ordine instrumentele de frică, mândrie și ură. Toate uneltele se aflau în pernuțe moi și drăguțe ce trezeau admirația fiecare vizitator al Iadului.
Și pe cel mai îndepărtat raft era o pană mică inestetică din lemn, cu eticheta “depresie”. În mod surprinzător, valoarea acestui obiect depășea suma tuturor obiectelor expuse.
Când a fost întrebat de ce diavolul apreciază atât de mult acest obiect, el a răspuns:
- Este singurul instrument din arsenalul meu, pe care mă pot baza, în cazul în care celelalte instrumente eșuează – și continua să mângâie cu tandrețe pana de lemn. – Dar dacă reușesc să-l induc în mintea omului, atunci reușesc să deschid ușa către toate celelalte instrumente …
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de *Dony Lun Feb 06, 2017 5:11 pm

Interesanta pilda....
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Dum Feb 19, 2017 2:13 pm

mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 3 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum