FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PILDE

5 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

PILDE - Pagina 2 Empty PILDE

Mesaj Scris de JIL Vin Sept 04, 2015 3:36 pm

Rezumarea primului mesaj :

Unii spun ca Socrate a fost intelept si datorita provocarilor la care a fost supus de sotia sa. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:
“Socrate, trebuie sa-ti vorbesc despre unul dintre studentii tai.”
“Stai o clipa,” ii replica Socrate. “Inainte sa-mi spui, as vrea sa-mi raspunzi la 3 intrebari. Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui. Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?”
“Nu” spuse omul. “De fapt doar am auzit despre el.”
“E-n regula” zise Socrate. “Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?”
“Nu, dimpotriva…”
“Deci,” a continuat Socrate, “vrei sa-mi ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?”
Omul a dat din umeri, putin stanjenit. Socrate a continuat.
“Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba – testul Utilitatii. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?”
“Nu, nu chiar…”
“Ei bine,” a conchis Socrate, “daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?”
Omul era invins si s-a rusinat. Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa il insela cu studentul respectiv.
Nu pot opri vorbele celor care vorbesc despre mine (mai ales cand nu sunt de fata), dar daca nu pot sa-i protejez pe ceilalti de aceste vorbe, imi pot dezvolta un sistem de autoprotectie, de selectare a ce las sa ma influenteze:
1. Este Adevarat?
2. Este Util?
3. Este Bine?”
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos


PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Vin Ian 29, 2016 12:28 pm

[img]PILDE - Pagina 2 2132au[/img]

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Feb 04, 2016 4:01 pm

Un barbat s-a dus la Dumnezeu si l-a intrebat: “Cat valoreaza viata mea?” Dumnezeu i-a dat o piatra si i-a raspuns: “Afla valoarea acestei pietre, insa incearca sa nu o vinzi!”
Omul a luat piatra si a plecat. Pe drumul sau a intalnit un barbat ce vindea portocale, asa ca l-a intrebat pe acesta cat crede ca valoreaza piatra lui.
Vanzatorul a vazut piatra stralucitoare, a analizat-o si a spus: “Imi dai piatra si eu iti dau la schimb 12 portocale.”
Barbatul si-a cerut scuze si a spus ca Dumnezeu i-a cerut sa nu o vanda, asa ca a plecat mai departe. Dupa putin timp a intalnit un vanzator de legume:
“Cat crezi ca valoreaza aceasta piatra?” – a intrebat barbatul.
Vanzatorul a luat piatra, s-a uitat la ea si a spus: “Iti dau un sac de cartofi la schimb.”
Omul si-a cerut din nou scuze si i-a spus ca nu o poate vinde, apoi a plecat din nou la drum. Dupa un timp, a ajuns in fata unui magazin de bijuterii. A intrat si l-a intrebat pe bijutier cat valoreaza piatra lui.
Bijutierul a luat piatra, a analizat-o cu mare atentie si i-a spus: “Iti dau 50.000 de dolari pentu aceasta piatra.” Cand barbatul a dat din cap, bijutierul a spus: “Bine, bine… iti ofer 500.000, numai da-mi piatra.”

Omul a explicat ca el nu poate vinde piatra si a plecat din nou la drum. Peste putin timp ela dat de un magazin cu pietre pretioase; a mers la vanzator si l-a intrebat care este valoarea pietrei sale.
Vanzatorul a luat piatra, a pus-o pe un material din catifea si a analizat-o cu mare atentie.
“De unde ai aceasta piatra nepretuita?” – a intrebat el. “Chiar daca as vinde intreaga lume si toata viata mea, nu as avea banii necesari pentru a cumpara aceasta minunatie.” – a adaugat.
Uimit si confuz, omul a revenit la Dumnezeu si i-a spus ce s-a intamplat.
“Acum, Doamne, spune-mi… cat valoreaza viata mea?”
Dumnezeu i-a spus: “Raspunsurile pe care le-ai primit de la vanzatorul de portocale, vanzatorul de legume, bijutier si vanzatorul de pietre pretioase explica valoarea vietii noastre. Ai putea fi o piatra pretioasa, chiar nepretuita, dar oamenii te vor aprecia in functie de nivelul lor de informatii, de increderea pe care o au in tine, de motivatia lor, de ambitia si riscul pe care si-l asuma in relatia cu tine. Dar nu te teme, cu siguranta vei gasi pe cineva care isi da va seama de adevarata ta valoare.”
Morala: In ochii lui Dumnezeu toti suntem unici. Respecta-te pe tine. TU esti unica. Tu meriti sa fii fericita. Nimeni nu te poate inlocui.

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Joi Feb 04, 2016 7:46 pm

Extrem de fain spus!!! Păcat că eu am dat în viaţă doar peste vânzători de cartofi...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Feb 04, 2016 8:17 pm

Niciodata nu e tarziu draga mea si eu la fel grijă
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Vin Feb 05, 2016 12:44 pm

Am găsit şi eu ceva asemănător...
Se spune că fluturelui îi este imposibil să îşi vadă aripile, considerate ca fiind una dintre cele mai minunate creaţii ale naturii...
Deci el e inconştient de frumuseţea sa, deşi toţi ceilalţi o pot vedea...
PILDE - Pagina 2 12592315_960596894019720_1036519945876191345_n
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Vin Feb 05, 2016 12:48 pm

Da !asa e si cu noi oameni noi nu ne vedem frumusetea mai ales interioara,mereu avem nemultumiri si reprosuri la adresa noastra,vrem sa fim perfecti ,dar asta nu se poate.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Vin Feb 05, 2016 1:00 pm

Cred că nu vrem musai să fim perfecţi, Miha, ci mai degrabă să găsim un suflet care să ne accepte şi să ne iubească aşa cum suntem!!
Dar e din ce în ce mai greu, oamenii sunt tot mai egoişti, se mint unii pe ceilalţi şi preferă să facă partenerul sau prietenul să se simtă vinovat decât să recunoască o greşeală...mai mică sau mai mare...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Vin Feb 05, 2016 1:03 pm

Ai dreptate..mereu va fi asa cred,pe cine iubesti nu te iubeste,si cine te iubeste nu il iubesti,nu stiu de ce se intampla asa... nunu
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Vin Mar 04, 2016 4:15 pm

Discipolul il intreaba pe maestru: De ce exista greutati care ne impiedica sa ne atingem scopul si ne abat de la calea pe care am ales-o?
Ceea ce tu numesti „greutati” – i-a raspuns maestrul – reprezinta de fapt o parte a scopului tau. Inceteaza sa rezisti. Imagineaza-ti ca tragi cu arcul. tinta este departe si nu se vede, fiindca pe pamant s-a lasat o ceata groasa.
Oare te vei lupta cu ceata? Nu. Ci vei astepta sa sufle vantul si s-o destrame. Acum tinta se vede, dar vantul schimba felul in care zboara sageata. Oare te vei lupta cu vantul? Nu. Ci pur si simplu vei tine seama de directia si felul in care sufla, si vei trage sub un alt unghi. Arcul tau este greu si nu ai putere sa intinzi coarda. Oare te vei lupta cu arcul? Nu. Ci iti vei antrena muschii, si de fiecare data vei avea tot mai mult succes.
– Dar exista oameni care trag din arcuri usoare si flexibile pe vreme senina si fara vant – a spus suparat discipolul. De ce doar eu am de infruntat atatea piedici? Nu cumva cineva mi se impotriveste dinadins?
– Nu te uita niciodata la altii – a zambit maestrul. Fiecare are arcul sau, tinta sa si trage la vremea sa. Scopurile sunt insa diferite: unul vrea sa traga cat mai precis, altul sa invete sa traga.
Maestrul, coborand glasul, s-a aplecat catre ucenic:
–Si o sa-ti mai descopar o taina infricosatoare, baiatul meu. Ceata nu se lasa pe pamant ca sa nu te lase pe tine sa tragi, si vantul nu sufla ca sa abata sageata ta, si arcul nu este greu de incordat ca sa te simti tu slab. Toate acestea exista de sine statator. Tu esti cel care ai decis ca in conditiile date vei putea nimeri tinta. Asadar, ori inceteaza sa te mai plangi de greutati si invata sa tragi cu maiestrie, ori smereste-ti trufia si alege o tinta accesibila.
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Vin Mar 04, 2016 5:14 pm

PILDE - Pagina 2 12804661_993494450688046_6089054768724105394_n
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Mar 10, 2016 12:07 pm

Un tanar a mers la un interviu de angajare intr-o companie mare. El a trecut de primul interviu si a trebuit sa se intalneasca cu directorul pentru etapa finala.
Directorul a vazut CV-ul sau excelent si l-a intrebat:

– Ati primit vreodata bursa de la scoala? Tanarul a raspuns „nu”.
– Tatal tau ti-a platit pregatirea?
– Da, a spus el.
– Ce lucreaza tatal tau?
– Tatal meu este fierar.

Apoi directorul i-a spus: „Arata-mi mainile”.

Tanarul ii intinde mainile moi si perfecte.

– Dar tu nu l-ai ajutat pe tatal tau la munca?

– Nu, el a vrut mereu numai sa studiez si sa citesc multe carti. In plus, isi face treaba mult mai bine decat mine.

Apoi directorul i-a spus:

– Am o rugaminte: Odata ce vei ajunge acasa astazi, du-te si spala-i mainile tatalui tau si apoi vino inapoi maine dimineata.

Tanarul apoi a simtit cat de mare este sansa de a obtine locul de munca dorit.
Cand s-a intors acasa, tanarul l-a intrebat pe tatal lui daca ii va permite sa il spele pe maini.

Tatal l-a privit surprins si jenat i-a aratat mainile lui. Tanarul l-a spalat incet. A fost prima data cand a observat ca mainile tatalui sau sunt incretite si are atat de multe cicatrici.

Vanataile de pe maini au fost pretul pe care l-a platit pentru educatia fiului sau. Dupa ce l-a spalat pe maini, tanarul a stat linistit si ganditor. In acea noapte, ambii au vorbit mult timp.

De dimineata, tanarul s-a dus la biroul directorului care a observat lacrimi in ochii lui si l-a intrebat:
– Poti sa-mi spui ce ai facut ieri?

Apoi el a raspuns:

I-am curatat mainile tatalui meu ieri. Acum stiu ce este de apreciat si trebuie sa recunosc ca fara parintii mei, nu as fi ceea ce sunt astazi. Acum imi dau seama cat de greu lupta un om pentru paine. Acum vreau sa-mi ajut familia.

Directorul a spus:

– Asta este ceea ce caut la oamenii mei. Vreau sa angajez pe cineva care sa stie sa aprecieze ajutorul altora. Cineva care cunoaste suferintele altora si ca banii nu sunt totul in viata. Esti angajat!

Puteti sa ii dati copilului o casa mare, mancare buna, calculator, televizor cu ecran mare. Dar, cand spalati podeaua sau pictura de pe un perete, invatati-l sa faca acelasi lucru. Dupa masa, sa spele vasele cu fratii si surorile lui. Nu pentru ca nu aveti bani sa angajati pe cineva sau sa o faceti chiar dvs, ci pentru ca vreti sa ii invatati sa aprecieze munca.

Nu conteaza cat de bogat sau de sarac esti, intr-o zi parul devine alb, cum este parul tatalui acestui tanar. Cel mai important lucru este ca copilul sa invete sa aprecieze eforturile si dificultatile si sa respecte munca altora pentru a ajunge ceva in viata. sursa: bewoman.ro
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Joi Mar 10, 2016 8:04 pm

Am plâns, foarte emoţionant!!
SADA
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Joi Mar 10, 2016 11:35 pm

Asa este,am vrut sa o pun sa o citeasca si copii mei,dar m-am razgandit..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mier Mar 16, 2016 6:29 pm

PILDE - Pagina 2 12208578_532307280284706_1922055080847391048_n
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mier Mar 16, 2016 8:56 pm

Frumos,o stiam,
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de JIL Mar Mar 22, 2016 11:15 am

Un călugăr a fost nevoit sa mearga într-o bună zi într-un oraş mare, însoţit fiind de o ruda a sa.
În mijlocul vacarmului citadin monahul a pretins că a auzit un greiere, deşi tovarăşul său de drum nu l-a crezut. Trecând strada şi căutând atent sub un copac, călugărul a găsit greierele, spre stupefacţia rudei sale.
„Trebuie că ai un auz supraomenesc”!
”Nu. Urechile mele nu sunt diferite de ale tale. Totul depinde însă de ce asculţi cu ele”.
”Nu se poate! Eu n-aş putea auzi un greiere în acest zgomot”!
”Depinde de ceea ce este important pentru tine. Să facem o demonstraţie”.
Apoi monahul a scos cateva monede pe care le’a lăsat să cadă discret pe asfaltul trotuarului. Pe dată, cu tot zgomotul asurzitor al oraşului, toţi oamenii dimprejurul lor şi-au întors capetele speriaţi că banii căzuţi erau ai lor.
„Înţelegi acum? Totul depinde de ceea ce este important pentru oameni”...

Dacă privim şi ascultăm zilnic ştirile morbide şi gâlcevitoare ale televiziunilor, urechile noastre se vor fixa doar pe ceea ce este urât şi rău. În felul acesta se induce frica şi astfel devenim temători şi neputincioşi! După care spunem: e greu, oamenii sunt răi, trăim într-o lume nesigură şi urată, în care nu mai poţi avea încredere în nimeni şi nimic...
Iar între timp greierii cântă, frunzele foşnesc, apele curg...iar noi nu le auzim.
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mar Mar 22, 2016 11:28 am

aplaudaci aplaudaci
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mar Mar 22, 2016 9:27 pm

Foarte adevărat!!! aplaudaci
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de JIL Mier Mar 23, 2016 10:27 am

PILDE - Pagina 2 Icon1 Re: Colt de suflet...

Doi soţi, s-au certat pentru nişte nimicuri. Se mai întâmplă în familie. Şi nu vorbeau. Fiecare o făcea pe supăratul, fiecare îl considera pe celălalt vinovat şi nu voia nici unul să rupă tăcerea; mai ales bărbatul, care se considera superior.

La un moment dat, bărbatul trebui să plece într-o călătorie de afaceri şi avea avion a doua zi dimineaţă. De obicei, îl trezea soţia, dar acum, fiind hotărât să nu rupă el tăcerea primul, nu i-a zis soţiei să-l trezească.

Totuşi avea nevoie să se trezească mai de dimineaţă, de aceea, fiind mai „înţelept” (ca de obicei), a scris pe o bucată de hârtie: “Te rog să mă trezeşti la ora 5!“ şi a lăsat biletul unde ştia că soţia o să-l găsească.

În dimineaţa următoare, bărbatul s-a trezit la ora ora 9. Furios că a pierdut avionul, tocmai se pregătea să se certe iar cu soţia lui pentru că nu l-a trezit, când, lângă pat, ce credeţi că observă?

Lângă hârtia pe care scrisese el seara “Te rog să mă trezeşti la ora 5“, era un bileţel pe care scria “Este ora 5. Trezeşte-te !”

Morala: Un ton ridicat al vocii, tăria în susținerea părerii, refuzul în a vedea și punctul de vedere al celuilalt..certuri frecvente în care fiecare trebuie să aibă ultimul cuvânt ..așa începe totul și se termină trist.

Dacă îți pasă cu adevărat de relația în care te aflii, încearcă să îți ții orgoliul în frâu și să pui mereu pe primul plan ce îți dorești cu adevărat. Când dai orgoliul la o parte și devii așa cum ești cu adevărat, cu emoții, frică, sentimente, abia atunci începi să “crești cu adevărat”.
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mier Mar 23, 2016 11:37 am

Ce frumos....eu chiar de sunt supărată la treburi din astea,ii spun cu un ton de suparata si dupa ii intorc spatele,dar nu il lasam sa piarda avionul,chiar de ii dadeam vreo doua ghionturi sa se trezeasca... : laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Sam Mai 14, 2016 9:50 am

Povestea de suflet dupa care vei merge cat mai repede acasa pentru a-ti imbratisa copilul!

 5:00 AM -  Maria Paraschiv -  0 Comments


Un tata a venit de la servici tarziu, obosit si nervos, gasindu-si baiatul de 9 ani asteptand la usa .

– Taticule, pot sa te intreb ceva?

– Da sigur, ce vrei sa stii fiule? Intreaba? a spus tatal.

Vezi mai jos ce intrebare i-a adresat copilul!




– Tati, cati bani castigi tu pe ora?

– Nu e treaba ta, asta. De ce ma intrebi astfel de lucruri, spuse tatal nervos........

– Doar asa.... vreau si eu sa stiu…Te rog spune-mi, cat castigi pe ora?

– Daca trebuie sa stii, iti voi spune. Eu castig 50 de dolari pe ora.

– Ah, a raspuns micutul, cu capul plecat..........dupa care il intreaba .....

– Tati, imi imprumuti te rog , 25 de dolari?

Tatal s-a infuriat, “Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa imi ceri niste bani sa iti cumperi o jucarie prosteasca sau alte porcarii, atunci du-te direct in camera ta la culcare. Gandeste-te de ce esti asa egoist.Trebuie sa intelegi si tu ca eu nu lucrez din greu in fiecare zi, doar pentru a-ti suporta tie asemenea copilarii”

Micutul a mers in liniste in camera si a inchis usa .

Omul s-a enervat si mai tare pe intrebarile baiatului. Cum a putut sa puna o asa intrebare doar pentru a cere niste bani.

Dupa o ora, omul s-a calmat si a inceput sa gandeasca:

Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 25 de dolari si chiar nu mi-a cerut bani des. Omul a mers la usa baiatului si a deschis-o.

– Dormi? a intrebat…

– Nu tati, sunt treaz, a raspuns baiatul.

– M-am gandit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine. Uite aici, ai cei 25 de dolari pe care i-ai cerut .

Micutul a sarit in bratele lui, zambind. Multumesc tati, a zbierat. Dupa aceea a scos un pumn de bani.

Omul a vazut ca baiatul avea deja bani si s-a enervat din nou!.....

Micutul si-a numarat incet banii si s-a uitat catre tatal sau.

– De ce vrei mai multi bani daca deja ai? a spus tatal.

– Pentru ca NU am avut DESTUL, dar acum AM, a replicat baiatul

– Tati, acum am 50 de dolari. 


"Pot sa cumpar o ora cu tine???? Te rog sa vii mai repede acasa maine . Vreau sa mananc cu tine".

Tatal a fost distrus. Si-a luat baiatul in brate si l-a implorat sa il ierte.

Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu in viata. Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi, aceia apropiati de inimile noastre. Sa ne amintim sa impartim cei 50 de dolari din timpul nostru cu cineva pe care-l iubim.

Daca maine muriti, compania pentru care lucrati va va inlocui foarte usor, in cateva ore. Dar familia si prietenii pe care ii lasati in urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietilor lor.

Ma facut sa plang...ce am citit,cat adevar..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Sam Mai 14, 2016 12:36 pm

Aşa e, şi eu am lăcrimat, e mult adevăr aici!! Mulţi copii suferă pentru că îşi doresc mai mult timp petrecut alături de părinţii lor!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mar Mai 24, 2016 6:14 pm

Dupa ce si-a terminat toate sarcinile pe care le-a avut de rezolvat, un baietel a mers la mama lui in bucatarie. A vazut ca femeia pregateste cina, asa ca a luat un biletel si un pix si s-a asezat la masa. In timp ce scria de zor, mama lui taia legumele pentru salata. Cand a pus pixul jos si i-a dat foaia, femeia si-a sters mainile pe sort si a inceput sa citeasca:

“Pentru tuns iarba: 5 lei

Pentru ca am facut curat in camera mea in aceasta saptamana: 1 leu

Pentru ca am mers la magazin pentru tine: 1 leu

Pentru ca am stat cu fratele meu cand ai fost la cumparaturi: 2 lei

Pentru ca am dus gunoiul: 1 leu

Pentru ca am luat note bune la scoala in aceasta saptamana: 5 lei

Pentru ca am strans frunzele din curte: 2 lei

Total datorie: 17 lei”

In acel moment mama a luat pixul din mana lui, a intors foaia si s-a apucat de scris:

“Pentru cele noua luni in care te-am tinut in burta: nu imi datorezi nimic; 

Pentru toate noptile in care m-ai tinut treaba: nu imi datorezi nimic; 

Pentru toti anii in care te-am hranit: nu imi datorezi nimic; 

Pentru toate momentele in care am plans pentru tine: nu imi datorezi nimic; 

Pentru toate noptile in care imi faceam griji pentru sanatatea ta: nu imi datorezi nimic; 

Pentru jucarii, haine si chiar si pentru ca te-am sters la nas de nenumarate ori: nu imi datorezi nimic. 

Fiule, dupa ce faci calculul, vei afla ca dragostea mea pentru tine nu poate fi cumparata cu lucruri materiale.”
Cand baiatul a terminat de citit tot ce i-a scris mama lui, s-a uitat la ea cu lacrimi in ochi si i-a spus: “Mama, te iubesc!” Apoi a luat pixul si a scris: “Platit in dragoste”
Nu vom stii niciodata cate sacrificii au facut parintii nostri pentru noi, de aceea trebuie sa ii apreciem si sa ne multumim cu tot ce ne-au oferit… Banii sunt cea mai rea modalitate de a masura fericirea.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mar Mai 24, 2016 6:16 pm

Mi-au dat lacrimile citind, nimic mai adevărat!!  aplaudaci
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de mihaela Mar Mai 24, 2016 6:24 pm

Si eu am plans
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de JIL Mier Iun 01, 2016 9:06 pm

Poveste de dat mai departe
O fetiţă a intrat în camera ei şi a scos din ascunzătoarea din dulap un borcan. A turnat conţinutul borcanului pe podea şi a început să numere banii cu atenţie. A numărat mărunţişul de trei ori, până rezultatul a ieşit exact la fel. Nici o şansă să greşească.
A pus cu atenţie monedele în borcan apoi a aşezat capacul, a ieşit pe uşa din spate şi a mers pe străzi până la farmacie.
A aşteptat cu răbdare pentru ca farmacistul să fie atent la ea, dar acesta era prea ocupat în acel moment cu alt barbat. Fetiţa şi-a mişcat picioarele pentru a face un zgomot. Nu s-a întâmplat nimic. A încercat să scoată un sunet pentru a atrage atenţia, însă nu s-a întâmplat nimic.
În final, a luat o monedă din borcanul ei şi a pus-o pe tejghea. Asta a funcţionat.
„Ce anume doreşti?” a întrebat farmacistul pe un ton iritat. „Vorbesc cu fratele meu pe care nu l-am văzut de ani”- a spus farmacistul fără să aştepte un răspuns la întrebare.
„De fapt doresc să vorbesc cu Dvs. despre fratele meu” - a răspuns fetiţa pe acelaşi ton ridicat. „Este foarte, foarte bolnav şi vreau să cumpăr un miracol.”
„Poftim?” – a întrebat farmacistul.
„Numele lui este Andrei şi ceva rău îi creşte în cap, iar tata spune că doar un miracol îl mai poate salva în acest moment. Aşadar, cât costă un miracol?
„Noi nu vindem miracole fetiţo! Îmi pare rău nu te pot ajuta” a spus farmacistul, înmuiat un pic.
„Uite, am bani să vă plătesc. Dacă nu este de ajuns, adun restul. Doar spuneţi-mi cât costă.”
Fratele farmacistului era un om bine îmbrăcat. S-a întors către fetiţă şi a întrebat-o: „De ce fel de miracol are nevoie fratele tău?”
„Nu ştiu” – a spus fetiţa. „Ştiu doar că mama spune că are nevoie de o operaţie. Însă tata nu poate să plătească, aşa că vreau să folosesc banii mei.”
„Câţi bani ai?”- a întrebat bărbatul.
„Un dolar şi 11 cenţi” a răspuns încet. „Sunt toţi banii pe care îi am, dar pot face rost de mai mulţi”.
„Ce coincidenţă!” – a zâmbit bărbatul. „Un miracol pentru frăţiori costă exact 1 dolar şi 11 cenţ.i”
A luat banii într-o mână, iar cu cealaltă a apucat mănuşa ei şi a spus: „ Arată-mi unde locuieşti. Vreau să-I văd pe frăţiorul tău şi să-i cunosc pe părinţii tăi. Hai să vedem dacă am acel miracol de care ai nevoie.”
Bărbatul bine îmbrăcat era un chirurg renumit, specializat în neuro-chirurgie. Operaţia a fost gratuită şi nu a durat mult până ce Andrei a ajuns din nou acasă şi se simţea bine. Mama şi tata vorbeau cu plăcere despre şirul de evenimente ce i-au adus aici.
„ Acea operaţie a fost un adevărat miracol”- a şoptit mama. „Mă întreb cât o fi costat?”
Fetiţa a zâmbit. Ştia exact cât a costat miracolul…un dolar şi 11 cenţi…plus credinţa unui mic copil.
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Donna Mier Iun 01, 2016 9:41 pm

Ce frumos, mi-au dat lacrimile!!  braţet
 Cineva mi-a spus odată că Dumnezeu lucrează prin oameni şi se pare că a avut dreptate... braţet
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

PILDE - Pagina 2 Empty Re: PILDE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum