FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STIATI CA...??

+3
Donna
mihaela
JIL
7 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

STIATI CA...?? Empty STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Mar Aug 18, 2015 10:15 am

M-am liniştit : Credeam că atunci când fabric ŢUICA fac ceva rău şi nu tocmai permis!!!

Am aflat cu uşurare de la Americani (sursă sigură), că atunci când o fabric sunt FARMACIST, când o recomand sunt DOCTOR şi când o beau sunt PACIENT !!!





Ţuica de prune - studiu in SUA !!!!!!! ......
BUN !!! daca o fi adevarat ... hai noroc !! vin


Ca să vezi…. Și să crezi !

Ţuica de prune i-a dat pe spate pe cercetătorii americani


Ţuica noastră i-a lăsat cu gura căscată pe cercetătorii americani, care au constatat că băutura cea mai populară în rândul românilor este un adevărat medicament.
Un studiu realizat recent în SUA relevă că, în cantităti moderate, populara tuică de prună poate proteja inima si poate trata anumite probleme ale stomacului si bilei. Studiile biochimistilor americani confirmă o dată în plus că bunicii noştri nu greșeau deloc atunci când alungau bolile cu leacuri în care „picurau” si traditionala băutură. Consumată cu moderatie - nu mai mult de 30 de ml pe zi - poate combate cu succes bolile de inimă, de stomac si problemele la bilă.

Cercetătorii americani au descoperit secretul unor vindecări miraculoase: o enzimă prezentă în cactusul Karroll viridis enoae se găsește în cantități de opt ori mai mari în țuica de prune. Această substanță are rolul de a reduce depunerile de colesterol de pe artere și este prezentă în peste o sută de medicamente naturiste cu rol în prevenirea aterosclerozei şi a infarctului miocardic. Consumul zilnic a 30 de ml de țuică de prună poate substitui cu succes acest tratament, la un preț mult mai mic.

În țuică, se mai găsesc șase tipuri de substanțe care hrănesc celulele roșii ale sângelui și care cresc cu 120% viteza de producere a hemoglobinei. Un alt beneficiu pe care îl aduce țuica slabă organismului este reglarea funcțiilor hepatice, grație conținutului de vitamine A, B, C, D1 și D2, nedegradabile termic și ușor de asimilat. Băutura se recomandă în dischinzeii biliare, disfuncții ale ficatului provocate de o slabă irigare cu sânge a acestuia sau chiar constipație.

Pentru efecte maxime, tuica este indicată ca aperitiv cu 10-15 minute înainte de servirea mesei de prânz, pentru că favorizează absorbtia substanţelor hrănitoare din alimente. În acest caz, nu mai trebuie consumate alte băuturi alcoolice la masă.
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 18, 2015 10:33 am

Bil ai făcut țuică? Să îți fac o vizită,după cum scrie acolo cam am nevoie,dar îmi place mai mult fiartă cu zahăr e bună si asa?
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Mar Aug 18, 2015 10:44 am

mihaela a scris:Bil ai făcut țuică? Să îți fac o vizită,după cum scrie acolo cam am nevoie,dar îmi place mai mult fiartă cu zahăr e bună si asa?
uite Miha..poate azi dupa masa...
eventual maine...fac tuica....
de corcoduse
..dar am ..si de pruna ..de anul trecut STIATI CA...?? 1956097684
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 18, 2015 10:54 am

Sa-mi dai adresa să vin la ține,dar o. Faci cu zahăr da?
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de Donna Mar Aug 18, 2015 11:16 am

Mişto asta cu ţuica, păcat că nu pot nici să mă apropii, cum simt mirosul, cum...hopa!

Am găsit şi eu curiozităţi amuzante, legate de ..sex

Cei mai multi oameni au fantezii legate de bani, nu de sex.
In fiecare an, peste 10 000 de americani se ranesc incercand pozitii sexual ciudate.
Delfinii si oamenii sunt singurele mamifere care fac sex pentru placere.
92% dintre femei recunosc ca au mimat cel putin o data orgasmul. Si este chiar obositor sa mimezi.
In timpul unui orgasm obisnuit consumi 112 calorii, iar un orgasm mimat consuma 315 calorii.
Sexul este cel mai sigur tranchilizant si este de 10 ori mai puternic decat Valium-ul.
Sarutul frantuzesc previne cariile.
Oamenii sunt singurii care fac sex stand fata in fata.
In secolul al XIX-lea, japonezele isi colorau dintii in negru pentru a fi mai atragatoare.
95% dintre femei se epileaza inghinal spre deosebire de doar 16% dintre barbati.
Cea mai mare rata a homosexualitatii din lumea maiferelor se gaseste la lilieci.
In anii ’20 se considera ca muzica jazz te face sa scapi de inhibitiile sexuale, motiv pentru care era interzisa in multe orase.
http://www.garbo.ro/
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 18, 2015 11:20 am

Donna pt țuică am apelat la țuică,dar pt sex... laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de Donna Mar Aug 18, 2015 11:25 am

Eu prefer fanteziile legate de bani laught
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Mar Aug 18, 2015 11:31 am

Donna a scris:Eu prefer fanteziile legate de bani laught
stiai ca  banii n-aduc fericirea??
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Mar Aug 18, 2015 11:41 am

Voi ăți văzut ce am scris?de fapt tableta, am vrut să scriu ca pt țuică am apelat la bil laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de Donna Mar Aug 18, 2015 11:43 am

Bil, nu aduc fericirea, dar o întreţin Smile Sau mă rog, nu fericire, dar confort tot aduc...Nu, nu-s materialistă, dacă eram , tastam din Bahamas acu Smile Dar am fost atât de idealistă toată viaţa, încât parcă aş schimba macazul...Smile
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Pentru că e dimineaţa, să vedem ce ştim despre..cafea!!

Mesaj Scris de Donna Mier Aug 19, 2015 8:53 am

STIATI CA...?? 5dzhxlxose0

Ştiaţi că....



  • Este nevoie de 42 de boabe de cafea pentru a prepara un espresso?
  • Primul espressor a fost introdus in 1822 de francezi, insa italienii au fost cei care l-au perfectionat si l-au facut cunoscut la scara larga?
  • Cafeaua instant a fost inventata in 1906 de G. Washington, un englez care traia in Guatemala?
  • Cofeina este cunoscuta sub numele medical de trimetilxantina, iar formula sa chimica este C8H10N4O2?
  • Cuvantul „tip” („bacsis”) are legatura tot cu cafeaua. Cuvantul era folosit in vechile magazine de cafea in care cutiile de alama ale chelnerilor erau inscriptionate: “To Insure Promptness” (pentru a asigura promptitudinea)?
  • Un espresso are mai putina cofeina decat o ceasca de cafea?
  • Mirosul cafelei se afla printre primele zece cel mai usor de recunoscut?
  • Un arbore de cafea poate atinge o inaltime de 15 picioare (4,5 metri), insa de obicei ramane la inaltimea de 8 picioare (2,4 metri) si are nevoie de patru ani pentru a ajunge la maturitate.
  • Aroma boabelor de cafea si multe dintre caracteristicile sale de gust sunt diferite in functie de tara de provenienta, regiune, temperatura, altitudine, precipitatii, sol?
  • Cafeaua are cel mai ridicat grad de consum zilnic (60%-65%) din toate bauturile, mai putin apa (89%)?
  • Una din trei bauturi zilnice este cafeaua (a doua dupa apa)?
  • Consumul mediu de cafea este de 1,1 cana/ zi?
  • 70%-75% de consumul ocazional de cafea se intampla acasa (bautura principala pentru mai mult de jumatate din ocaziile de dimineata)?




  • http://www.desprecafea.ro/
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Lucruri mai puțin știute despre România

Mesaj Scris de Donna Sam Aug 22, 2015 7:31 pm

1. Rețeaua de transport în comun de suprafață din București este cea de a patra cea mai mare din Europa (și una dinte cele mai dense de pe continent, transportând 2,3 milioane de pasageri pe zi).

2. Bancnota românească de 10 BANI pusă în circulație în 1917 este cea mai mică bancnotă din lume. Dimensiunile acesteia erau de doar de 2,75 x 3.80 cm.

STIATI CA...?? Zece-bani

3. Biserica de lemn a Mănăstirii Săpânța-Peri este cea mai înaltă biserică de lemn din lume. Construcția are o înălțime totală de 78 metri, se află pe malul Tisei și fost realizată între anii 1998 și 2003. Turla mănăstirii este vizibilă de la o distanță de cinci kilometri peste Tisa și poate fi admirată de românii din Transcarpația, regiune a Maramureșului istoric rămasă în Ucraina.
STIATI CA...?? Manastirea-Peri

4. Cel mai scump ziar din lume este un ziar românesc. Zimbrulu și Vulturulu, gazetă bisăptămânală politică și literară și primul ziar de orientare unionistă, a apărut pe 3 iulie 1850, la Iași. Un exemplar din 1858, expediat către un destinatar din Galați, a fost achiziționat în anul 2007 de către colecționarul londonez Joseph Hackmey pentru suma de 1.115.000 USD (830.000 EURO). Valoarea ridicată a exemplarului este dată și de faptul că acesta are aplicate pe prima pagina opt timbre din cea de a doua emisiune Cap de bour (unele dintre cele mai valoroase timbre din lume).
STIATI CA...?? Zimbrulu-si-Vulturulu

5. Există o religie născută pe teritoriul României și care este astăzi este răspândită în Statele Unite ale Americii, Scoția, Țările de Jos și Ungaria. Este vorba despre credința unitariană, care a apărut în Transilvania la mijlocul secolului al XVI-lea.
STIATI CA...?? Biserica-unitariana
Biserică unitariană din San Jose, SUA

6. Canalul Dunăre-Marea Neagră este pe locul trei în lume în topul celor mai lungi căi de navigație create de mâna omului (după Canalul Suez și Canalul Panama). Pentru construcția sa au fost excavați 294 milioane m3 la canalul principal și alte 87 milioane m3 la ramura nordică, Poarta Albă-Midia Năvodari (mai mult cu 25 milioane decât la Canalul Suez și cu 140 milioane decât la Canalul Panama). Construirea canalului a necesitat o investiție de circa 2 miliarde de dolari, ceea ce presupune o durată de recuperare a investiției de peste 600 de ani…
STIATI CA...?? Dunare-Marea-Neagra
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Lucruri mai puţin ştiute despre România

Mesaj Scris de Donna Sam Aug 22, 2015 7:35 pm

7. Strada Sforii din Brașov este cea de a treia cea mai îngustă stradă a Europei (după Spreuerhofstraße din Germanania și Parliament Street din England Anglia). Strada are 83 de metri lungime, iar lățimea ei este cuprinsă între 1,11 și 1,35 m.
STIATI CA...?? Strada-Sforii

8. Soprana Alma Gluck, una din cele mai faimoase artiste licrice ale lumii și prima cântăreață de operă care a reușit să vândă 1 milion de înregistrări, s-a născut La Iași, pe 11 mai 1884.
STIATI CA...?? Alma-Gluck

9. Și, tot în 1884, Timișoara devenea primul oraș din Europa continentală cu străzile iluminate electric.
STIATI CA...?? Timisoara

10. Cele mai vechi fosile de homo sapiens din Europa au fost descoperite în sud-vestul României, în Peștera cu Oase. Fosilele, provenind de la trei indivizi (numiți de cercetători “Oase 1”, “Oase 2” și “Oase 3”), au fost datate la o vechime de 35.000 de ani, sau 40.500 folosind date calibrate.
STIATI CA...?? Pestera-cu-Oase

11. Cea mai înaltă sculptură din Europa este chipul lui Decebal sculptat într-o stâncă de la Cazanele Dunării. Basorelieful are 55 m înălțime și o lățime de 25 m. Alte dimensiuni: lungimea ochilor: 4,3 metri; lungimea nasului: 7 metri; lățimea nasului: 4 metri.
STIATI CA...?? Decebal
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Lucruri mai puţin ştiute despre România

Mesaj Scris de Donna Sam Aug 22, 2015 7:40 pm

12. Palatul Parlamentului este cea mai mare clădire administrativă pentru uz civil ca suprafață din lume, cea mai scumpă clădire administrativă din lume și cea mai grea clădire din lume. Cu o suprafață desfășurată de 330.000 m², se află pe locul 2 în lume la capitolul “Clădiri Administrative” (după clădirea Pentagonului), iar din punct de vedere al volumului, cu cei 2.550.000 m³ ai săi, pe locul 3 în lume, după clădirea de asamblare a rachetelor spațiale de la Cape Canaveral din Florida și după piramida lui Quetzalcoatl din Mexic.
STIATI CA...?? Palatul-Parlamentului

13. Muzeul Astra din Sibiu este al doilea cel mai mare muzeu în aer liber din Europa. Se întinde pe o suprafață de 96 hectare, din care expoziția propriu-zisă ocupă 42 de hectare.
STIATI CA...?? Muzeul-Astra

14. Cea mai lungă poezie de dragoste din lume este Luceafărul, de Mihai Eminescu. Un record “oficializat” în februarie 2009.
STIATI CA...?? Eminsecu-Luceafarul

15. Cel mai vârstnic atlet din lume care a câștigat o probă de maraton este românca Constantina Diţă. Aceasta a câștigat proba în 2008, la Jocurile Olimpice de vară de la Beijing, la vârsta de 38 de ani.
STIATI CA...?? Constantina-Dita
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Lucruri mai puţin ştiute despre România

Mesaj Scris de Donna Sam Aug 22, 2015 7:44 pm

16. Pilotul de curse cu cea mai îndelungată carieră este românul Laurențiu Moldovan: 39 de ani și 364 de zile.
STIATI CA...?? Laurentiu-Moldovan

17, Amfetaminele au fost descoperite și sintetizate pentru prima dată în lume de către românul Lazăr Edeleanu. Tot Lazăr Edeleanu este și inventatorul metodei moderne de rafinare a petrolului.

18. Cea mai veche inscripție din lume pare a fi cea descoperită de arheologi pe șantierul autostrăzii Sibiu-Orăștie pe 31 octombrie 2012. Aceasta ar putea dovedi existența scrisului încă din neoliticul timpuriu (cca. 6600 – 5500 î.Hr.).
STIATI CA...?? Inscris

19. Cea mai veche vopsea cunoscută în istoria lumii a fost descoperită tot pe șantierul autostrăzii Sibiu-Orăștie.
STIATI CA...?? Vas

20. Statuia Cristos Mântuitorul (Cristo Redentor) din Rio de Janeiro, Brazilia – statuie considerată una dintre minunile lumii moderne – are chipul sculptat de un românul Gheorghe Leonida
STIATI CA...?? Cristos-Mantuitorul

http://webcultura.ro/
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:33 pm

stiati ce este sexul?
dupa medici este o boala pt ca ajungi mereu in pat?
dupa avocati o injustitie pt ca intodeauna este unul deasupra si unul dedesupt?
dupa politicieni democratia perfecta pt ca se bucura si cel de deasupra si cel de dedesupt?

dupa economisti este o investitie proasta?pt ca e mai mult ceea ce intra decat ceea ce iese?
dupa matematicieni este ecuatia perfecta,pt ca femeia ridica membrul la maxima putere?
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:39 pm

Cercetatorii au stabilit ca relatiile sexuale armonioase contribuie la vindecarea durerilor de cap, reumatismului si te feresc de infarct.
In plus, arde caloriile si ajuta la eliberarea endorfinelor (hormonul fericirii), ceea ce scade riscul aparitiei depresiilor.
Faceti sex de doua ori pe saptamana si veti trai zece ani in plus
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:41 pm

stiati ca:
- O cercetare recenta a descoperit ca barbatul este fiinta cea mai nefericita, pentru ca: el are tate fara lapte, oua fara coaja, cocosel fara aripi si sacul fara bani. laught
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Sam Aug 22, 2015 8:45 pm

Ti-am mai răspuns o dată la asta,nu mai repet laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:46 pm

Stiati ca.. 90% dintre oameni, dupa ce au citit ca nu isi pot linge coatele, au incercat sa faca lucrul asta.. laught
Ginecologii de sex masculin din Bahrain au voie sa examineze organele genitale ale femeilor doar indirect, cu ajutorul oglinzii? fgtzh
.. Unii lei pot face sex chiar si de 50 de ori pe zi. Noi ne tragem din maimute.....ursu
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de mihaela Sam Aug 22, 2015 8:55 pm

Te bucuri nu?  laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:57 pm

Stiati ca ... femeile rostesc 8.000 - 9.000 de cuvinte pe zi,
iar un bărbat obişnuit între 2.000 şi 4.000 de cuvinte pe zi!!!

Stiati ca ... pentru a putea citi hărţi, trebuie să ai ceea ce
se numeşte "abilitate spaţială", pe care majoritatea bărbaţilor o au
bine dezvoltată spre deosebire de femei ..

Stiati ca ... în 75% din familiile americane, femeile
administrează banii şi plătesc taxele!!

Stiati ca ... o femeie din Arabia Saudita poate obţine un divorţ
dacă soţul ei nu îi oferă cafea .....sau lapte laught
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 8:59 pm

La inceput, parfumurile erau folosite de aristocratia europeana pentru a masca miorosurile neplacute emanate de corp in lipsa unei igiene adecvate? Din pacate, acest lucru este destul de raspandit si in ziua de astazi, in toate clasele sociale.
Apa de colonie, cel mai frecvent produs din gama parfumurilor cumparat pe scara larga, are cea mai mica concentratie de parfum? Majoritatea produselor de acest fel au o concentratie de parfum de doar 5%. Spre comparatie, apa de toaleta are o concentratie medie de 10%, apa de parfum una de 15% in timp ce cea mai mare conentratie o intalnim in extractul de parfum: 20% in general dar poate ajunge si pana la 40% in cazul produselor exclusiviste. Aftershave-urile au o concentratie medie de 3%.
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de JIL Sam Aug 22, 2015 9:03 pm

... un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?

Miha daca te straduiesti un pic ajungi la performantza unui melc:hgdhg: laught laught laught
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Titanic, dincolo de mit. 10 lucruri neştiute despre cea mai cunoscută tragedie maritimă din istorie

Mesaj Scris de Donna Mar Aug 25, 2015 1:11 am

RMS Titanic a fost cel mai mare pachebot din lume, în momentul plecării sale în călătoria inaugurală, din Southampton, Anglia, cu destinaţia New York, pe 10 aprilie 1912. La trei zile de la plecare, în data de 14 aprilie 1912, la ora 23:40, Titanic s-a ciocnit cu un aisberg şi la ora 02:30 a dimineţii zilei de 15 aprilie, nava s-a scufundat în Oceanul Atlantic. În urma naufragiului au murit 1.514 dintre cei 2.228 pasageri de la bord. Acesta a fost unul din cele mai mari dezastre maritime pe timp de pace din istoria lumii şi poveştile nespuse ale Titanicului mai ies la suprafaţă şi astăzi, la 103 ani de la scufundare şi la 18 ani de la lansarea celebrului film Titanic, regizat de James Cameron.
Am putea crede că Titanicul s-a luptat cu valurile oceanului, că ceaţa şi ploaia au obturat vizibilitatea echipajului, care nu a văzut aisbergul la timp. În realitate, vremea era perfectă şi straniu de liniştită. Potrivit meteorologului Edward Lawrence, chiar vremea prea bună a marcat blestemul vaporului. Acesta spune că şi cea mai mică briză ar fi împins planctonul fosforescent din jurul aisbergului şi iscoadele ar fi văzut pericolul.

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STIATI CA...?? Empty Re: STIATI CA...??

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum