FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RETRO

+2
Donna
JIL
6 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

RETRO - Pagina 2 Empty RETRO

Mesaj Scris de JIL Vin Aug 07, 2015 2:40 pm

Rezumarea primului mesaj :

RETRO - Pagina 2 9k=
Mai ti minteMiha??
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos


RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Dum Aug 23, 2015 5:13 pm

Aşa este, acum diferenţele astea s-au accentuat, copiii vor musai şi ce are vecinul, nu mai sunt interesaţi de jocurile copilăriei noastre, ci de ultimele modele de smarphone sau tablete...cred că ne putem considera norocoase că suntem poate ultima generaţie care a copilărit fără internet şi telefon mobil....
Pe vremea mea abia de era un telefon fix la câteva case...

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de mihaela Dum Aug 23, 2015 5:24 pm

Așa e...le povestesc copiilor cum mă distrăm eu când eram mică,râdeam ore în șir cu ei,nu mai spun când mă întâlnesc cu veri mei ne amintim c năzdrăvănii făceam,ne-am întâlnit de sărbători acum noi ani am râs de îmi curgeau lacrimile în barbă,cu unul din veri nu mă văzuserăm de vreo patru ani,șe uita la mne  și spunea,,nu ne-am văzut de 4 ani! Și tu nu te-ai schimbat deloc..doamne o nebuna am fost..nu ca acum m-am schimbat  :hgdhg:dar dacă ar fi să scriu o carte despre mine,ar fi așa: comedie,aventură nu deia amoroasă..
Dramă,și dacă caut bine o dau și în horror laught

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Dum Aug 23, 2015 5:50 pm

Cred că povestiri frumoase sunt atâtea din vremea aceea...cine citeşte ne crede nostalgici ai comunismului, poate, dar noi, eu cel puţin, duc dorul vremurilor când oamenii interacţionau altfel, când ne vedeam mai mult la faţă, când ştiam să scriem o scrisoare cu pixul (nu vă e dor de febrilitatea cu care aşteptaţi un plic de la poştaş? o mai regăsiţi atunci când deschideţi mailul?) Eu nu, nicidecum...
Mi-e dor de naivitatea de atunci, nealterată de internet, de viriginitatea păstrată până la 21 de ani, şi de păpuşile cu care m-am jucat atâta timp...
Am fost copil, şi adolescentă, şi am visat...şi parcă toate au avut alt farmec...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de JIL Dum Aug 23, 2015 5:59 pm

asta-i mai veche...
RETRO - Pagina 2 Felicitare-de-la-familia-avramide-1909-probabil-fata
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de mihaela Dum Aug 23, 2015 6:14 pm

Ehei,ne plecau iubiți în armată,așteaptă cu sufletul la gură,să știi ca și acum sunt la fel de entuziasmata să primesc un mesaj de la un iubit..abia aștept ce vb dulci îmi mai spune,am rămas la fel ca atunci chiar de nu mai am o vârstă ...ahhh
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Lun Sept 14, 2015 10:29 pm

Pentru că tot a început şcoala...vă mai amintiţi??
RETRO - Pagina 2 12004810_10153202567967794_310161753410757714_n
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 14, 2015 10:48 pm

Nostalgii, nostalgii...duioase nostalgii Smile
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Lun Sept 14, 2015 10:52 pm

Mi-e dor de anii aceia...dacă stau câteva secunde şi conştientizez pe deplin sentimentul timpului scurs, asemeni nisipului dintr-o clepsidră, intru în panică...şi simt o durere fizică.
Aşa că prefer să mă mint...că mai am vreme...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 14, 2015 11:00 pm

..si preferi sa te intorci in trecut retraind senzatiile, nu?  Smile
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Lun Sept 14, 2015 11:05 pm

Să fiu sinceră, nu. Nu îmi plac amintirile. Nu ale mele, nu îmi place să retrăiesc stări, e useless. Eu sunt alta acum.
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Lun Sept 14, 2015 11:15 pm

Mi-am calcat promisiunea Smile) Sunt de acord partial cu Donna. Uneori oamenii imi par niste camile , avem niste cocoase in care stocam -nu apa precum ele- ci amintiri , momente preioase din care ne extragem seva , in vremurile ''aride''. Insa desigur, nu putem trai in trecut. Anii '80 au avut ceva magic , dincolo de subiectivismul meu pe care il recunosc . Stiti, cand eram mic faceam un joc mental foarte straniu. Eram Tezeu Smile doar ca labirintul era unul temporal , iar Minotaurul era insusi Timpul. Cand descopeream sau traiam o anume emotie pentru prima oara, vroaim cu orice pret sa o conserv. De aceea o asociam cu figuri , mirosuri, sunete si apoi foarte incantat ii puneam o eticheta. Era ca un nod in ghemul de ata al lui Tezeu , un semn de care ma puteam folosi intr-un viitor probabil. Ma rog....jocuri copilaresti Smile))))
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de mihaela Lun Sept 14, 2015 11:24 pm

Mi-e îmi plac amintirile,și îmi voi aminti cu drag acele timpuri,o copilărie frumoasă așa cum copii noștri nu au avut-o și nu o va avea niciodată,de amintiri nu putem fugi,este bine să știm cum să le administrăm să nu doară,chiar de au fost și amintiri ce mi-au distrus parțial sufletul,nu vreau să le dau uitări,fac parte din mine din trecutul meu,și fără trecut nu suntem nimeni!
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 14, 2015 11:26 pm

Donna a scris:Să fiu sinceră, nu. Nu îmi plac amintirile. Nu ale mele, nu îmi place să retrăiesc stări, e useless. Eu sunt alta acum.

 Interesant: nu-ti place sa retraiesti amintiri, sa retraiesti stari dar totusi ai nostalgia unor vremuri demult apuse... Poti explica?
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 14, 2015 11:28 pm

DeusInMachina a scris:Mi-am calcat promisiunea Smile) Sunt de acord partial cu Donna. Uneori oamenii imi par niste camile , avem niste cocoase in care stocam -nu apa precum ele- ci amintiri , momente preioase din care ne extragem seva , in vremurile ''aride''. Insa desigur, nu putem trai in trecut. Anii '80 au avut ceva magic , dincolo de subiectivismul meu pe care il recunosc . Stiti, cand eram mic faceam un joc mental foarte straniu. Eram Tezeu Smile doar ca labirintul era unul temporal , iar Minotaurul era insusi Timpul. Cand descopeream sau traiam o anume emotie pentru prima oara, vroaim cu orice pret sa o conserv. De aceea o asociam cu figuri , mirosuri, sunete si apoi foarte incantat ii puneam o eticheta. Era ca un nod in ghemul de ata al lui Tezeu , un semn de care ma puteam folosi intr-un viitor probabil. Ma rog....jocuri copilaresti Smile))))


Si de fiecare data cand cautai o anumita eticheta retraiai intregul tablou emotional al acelei amintiri incarcate cu mirosuri, culori, sunete nu?  Smile
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Lun Sept 14, 2015 11:37 pm

Exact. Era si un soi de criptare , de codificare a propriilor experiente. Ma bazam cel mai mult pe simtul olfactiv. Uite un exemplu , desi e putin cam ciudat Smile) Era acea traditie inainte de Craciun denumita Colindete. Inainte de a strange covrigii pe care ii impartea apoi pe la poarta copiilor , care parca si ei aveau un miros specific , erau tamaiati . E una dintre cele mai ''violente'' mai vii amintiri ale copilariei. Genul de amintire care datorita vechimii ei ''preistorice'' mintea o aseaza in prezent undeva intre realitate si legenda Smile Si da, sunt ca niste fisiere intr-un computer, iar acele etichete aplicate de mine sunt ca niste shortcut-uri Razz
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 14, 2015 11:38 pm

Te inteleg perfect... Smile
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Sept 17, 2015 8:48 pm

Hai sa mai lasam materialismul dialectic si societatea multilateral dezolvoltata Smile) si sa ne aducem aminte de H G Wells ....Cam asa imi imaginez eu acea celebra masina a timpului....RETRO TIME MACHINE wfsf RETRO - Pagina 2 10325702_10201029136370255_8331521638119111241_n
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de mihaela Joi Sept 17, 2015 9:24 pm

Oare mai existase vrea și eu o călătorie în timp... laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Sept 19, 2015 10:05 pm

Discurile cu basme de la Electrecord ...discul din foto l-am avut / il am si eu SmileRETRO - Pagina 2 R-3457324-1331244940.jpeg
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de mihaela Sam Sept 19, 2015 10:09 pm

o fi frumos...ca eu nu il vad!!?
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Sam Sept 19, 2015 10:10 pm

La mine se vede...daaa, pe asta nu l-am avut, dar aveam Alice în ţara minunilor parcă...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Sept 26, 2015 5:04 pm

Romantic retro - futuristic architecture from the book The Martian Chronicles RazzRETRO - Pagina 2 1506995_10200413505339864_520691135_n
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de DeusInMachina Mier Dec 02, 2015 4:19 pm

Rvelionul '84...desi aveam doar 4 ani, atat s-au amuzat ai mei si au tot repetat chestia cu Zgabealta Iftode ...ca mi-a ramas perfect intiparita in memorie faza... Very Happy 
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Mier Dec 02, 2015 4:25 pm

Daaaa, eu aveam mai mult de 4 ani şi ţin minte bineee!! limba
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de JIL Mier Dec 09, 2015 7:14 pm

RETRO - Pagina 2 12341505_1527293847586066_9053912940098637056_n
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de JIL Mier Dec 09, 2015 7:19 pm

RETRO - Pagina 2 12313697_1525968681051916_8364153550631820257_n
Astazi copiii nostrii, stau la calculator, sau cu tableta in ochi si in ganduri, nu se mai da cu sania, nu se mai bat cu bulgari, nu mai stiu sa faca un om de zapada, de-abia daca mai stiu sa viseze....este atat de scurta copilaria !...
.Of, DOAMNE ! UNDE ESTI COPILARIE, CU PADUREA TA, CU TOT ?
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Donna Mier Dec 09, 2015 8:36 pm

Aşa este, Bil, copiii, marea lor majoritate, nu mai au copilărie...până şi bunicii de la ţară au început să fie o raritate, acum bunicii ,,şed'' la oraş...
Sunt copii care ajung în clasa întâi şi nu ştiu cum arată o găină vie, o vacă sau un cal...pozele iau locul realităţii, îi învăţăm despre, în loc să le facilităm experienţele reale...
Cine ştie unde se va ajunge?
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

RETRO - Pagina 2 Empty Re: RETRO

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum