FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

+3
Donna
mihaela
DeusInMachina
7 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Sept 18, 2015 9:24 pm

Va recomand Kosmos ...un film care vine din Turcia realizat de Reha Erdem. Un film a carui bizarerie provine in primul rand din lipsa unor coordonate spatio-temporale concrete . Intreg filmul este ca un vin care iti intampina limba cu note aspre , pentru ca mai apoi sa ti-o imbrace in catifea...Este povestea unui om-miracol cazut de nicaieri care -din punctul meu de vedere- capata pe alocuri chiar reverberatii mesianice...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de mihaela Vin Sept 18, 2015 10:09 pm

imi pare rau ca nu il pot vedea..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Vin Sept 18, 2015 10:10 pm

Sună extrem de bine, o să îl caut...recomandarea ta e cel mai bun certificat de calitate!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Sept 18, 2015 10:16 pm

Oooo...cum a sunat asta Smile
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Sept 18, 2015 10:21 pm

Cel mai '''normal ''' film al lui Alejandro Hodorowsky : Santa Sangre Smile
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Noi 06, 2015 10:46 pm

In seara asta as dori sa va vorbesc despre un film care m-a impresionat enorm...THE FOUNTAIN... Eu il consider cel mai ''romantic '' film pe care l-am vazut vreodata. Desigur, termenul ''romantic'' poate avea diverse valente, niveluri, perceptii...Hai sa-l numesc profund, bizar, un film al esentelor. Este deasemenea un film dificil de urmarit , de patruns chiar si pentru cei initiati in metempsihoza , interpretarea anumitor pasaje , simboluri biblice , etc...Dificultatea consta si in faptul ca nu prezinta defel un fir narativ ''normal''...Naratiunea, actiunea in sine penduleaza fara oprire intre trei mari perioade , trei mari momente iar axul central al filmului - daca exista totusi asa ceva- intr-o asemenea avalansa semantica , simbolistica este arhetipul ''cuplului etern''. Eu l-am numit in consecinta un Adam si Eva , romanul lui Rebreanu ...doar ca in locul cifrei magice 7 , aici exista cifra 3...Primele coordoante spatio-temporale sunt fixate in vremea Imperiului Spaniol, vremea conchistadorilor , vremea Isabelei de Castilla... iar perechea sa sacra este un lider al unei expeditii in America de Sud, slujitorul ei cel mai de incredere si care este dealtfel indragostit nebuneste de ea...Scopul acestei expeditii destul de misterioase este se pare Copacul Vietii...Acel - cel de-al doilea Pom Sacru din Geneza- Pomul pazit cu ''sabie de flacari'' de catre heruvimi, spre a nu fi ''gustat'' de catre neamul omenesc. Caci...de-ar fi avut si nemurirea pe langa cunoasterea recent obtinuta...Dumnezeu se temea ca am fi fost ''la fel ca EI''...Actiunea se muta apoi cu repeziciune in ''prezent'' inceput de mileniu III , cand EL este un medic destul de celebru ce se framanta sa gaseasca un leac pentru cancer, efetuand niste experimente destul de cntroversate pe cimpanzei...Miza enorma este salvarea EI , sotia sa ce are o tumora pe creier... Tot timpul se fac aluzii la viata anterioara, astfel este o scena magnifica cand cei doi privesc printr-un telescop catre steaua- nebuloasa Xibalba , care in cultura azteca Smile reprezinta locul mortii si al renasterii...Sau, EA chiar incepe sa scrie o carte despre un cuplu din Epoca Imperiului Spaniol , despre o regina si slujitorul ei....Smile Iarasi actiunea sa muta intr-un viitor- destul de indepartat , din punctul meu de vedere- , cand EL este un explorator spatial, calatoreste intr-o sfera, o bula transparenta catre Xibalba , avand in mijlocul acelei sfere stranii insusi Pomul Vietii care este prezentat ca fiind uscat, golit de seva sacra si care e pare ca poate fi reactivat doar in prezenta acelei stele, stea care se releva a fi o supernova , o stea aflata in ultimele momente ale vietii , oricand gata sa explodeze...EA , nu-i aici decat o himera , o fantasma ce-i bantuie amintirile, apare zambitoare insa el urla sa fie lasat in pace. Desigur, intre aceste 3 mari momente actiunea se muta in permanenta. Momentul cel mai controversat al filmului - care m-a facut pe mine sa intepretez ca in film TIMPUL nu exista si ca prezentul , trectul si viitorul sunt doar iluzii...fie ca este invocata ideea de predestinare si anume ca in primii atomi de dupa Big Bang a fost deja scrisa intreaga istorie a Universului...Exploratorul este prezentat avand mari probleme mai intai cu localizarea acestui Pom Sacru , iar mai apoi membrii echipajului sau sunt ucisi de bastinasi intr-o ambuscada...Cand ajunge fata in fata cu Marele Preot Aztec , acesta il injunghie in abdomen...iar cand doreste sa-i reteze capul , ii apare ca o holograma EL cel din sfera levitand intr-o pozitie de meditatie budista...Inspaimantat Preotul Aztec  , gardianul Pomului implora iertare si il numeste pe acesta ''TATA''... Smile Apoi ii ofera cutitul LUI , exploratorullui , oferindu-si gatul tp a fi taiat...Exploratorul il ucide si incovoiat de durerea din abdomen descopera Pomul Vietii , incadrat de un peisaj edenic...Cu cutitul, cresteaza coaja Copacului si se unge cu seva pe rana din abdomen, descoperind extaziat ca aceasta se inchide instantaneu...Si aici are loc o scena ''suprarealista'' ...in delir , incepe sa cresteze si mai mult isi umple pumnii cu seva si incepe sa bea...Brusc incepe sa urle contorsonat de durere , se indinde pe spate ,iar din ele incep sa creasca...flori.... Very Happy Desigur ...''moare'' si va rog, interpretati cum vreti aceasta scena Smile In prezentul nostru , sotia sa moare ...tocmai cand rezultatele experimentelor pe cimpanzei se dovedisera a fi excelente , pentru ca folosisese se pare ...o anume seva a unui ''pom exotic'' ... Smile Este si aici o faza care mi-a placut mult...inante se moare isi pierde veregheta, iar ea il necajeste -desi stia ca ii este fidel si ca o iubea enorm- ii reproseaza ca '''nu a mai avut rabdare'''...aluzie la un posibil flirt al LUI cu altele...dupa moartea EI , EL isi inteapa degtul , locul unde fusese veregheta cu lenita unui stilou plin cu cerneala , introducandu-si cerneala sub piele, ca sa ramana semnul acolo vesnic... Smile  Desigur, filmul este efectiv o nebunie, pentru mine este o provocare sa incerc sa narez ceva ce nu poate fi narat...In viitor, EL si fantasma EI se apropie de steaua Xibalba...steaua aflata in convulsii , gata sa devina supernova...EL spera ca Pomul Vietii sa infloreasca din nou si astfel sa obtina nemurirea...Aici apare motivul ca...MOARTEA este doar o cale de a RENASTE...sau...O MARE IUBIRE, O MARE UNIRE nus e poate realiza decat prin sacrificiu , care el insusi nu-i ceva in sine ci doar o cale, un pasaj , o trecere....Desigur, filmul a fost imediat ridicat la gradul de film cult , iar interpretarile sunt infinite practic. Una peste alta e un film teribil si pentru ca beneficiaza de o coloana sonora absolut fenomenala...eu o sa incercsa contopesc Compozitia - cheie si trailer-ul intr-un singur video.  Si vreau sa il ofer , sa ofer de fapt intraga recenzie Donnei ca si cadou pentru ziua de maine... LA MULTI ANI ! Compozita se numeste DEATH IS THE ROAD TO AWE....
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Sam Noi 07, 2015 8:09 pm

M-ai lăsat fără cuvinte, am mers cu tine de mână prin universuri infinite, fără teamă, renăscând perpetuu...
E cel mai fumos cadou pe care l-am primit vreodată, şi asta pentru că mă cunoşti mai profund decât oricine altcineva...Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Dl37hvn6zfy
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Dec 04, 2015 9:15 pm

Un nou -sau poate vechi mai vechi Smile - concept despre cinematograf.... Smile 
Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12348071_944662718904553_1680023243494304887_nCea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12311248_944662728904552_5481329289677381678_nCea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12342856_944662742237884_2465779063112627800_nCea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12294635_944662758904549_9050169867053834922_nCea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12313664_944662782237880_5854465422528067149_n
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Vin Dec 04, 2015 9:19 pm

Minunat, vreau şi eu acoloooooooooooooo!!! ochi
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mar Dec 08, 2015 2:21 pm

Eu personal sunt fan al lui ,,Harry Potter'', ca să nu mai spun de carte! Mai jos aveţi personajele principale din film şi modul în care timpul şi-a pus amprenta asupra lor!

http://9gag.com/gag/a5KmRRg?ref=fb.s
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mar Dec 08, 2015 4:30 pm

Alte poze cu transformări ale unor actori celebri! De această dată vorbim de kg în plus sau în minus, pentru anumite roluri! Mergeţi pe linkul de mai jos, e impresionant!!

http://blog.auntyacid.com/some-of-the-most-extreme-body-transformations-done-for-movie-roles/
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Mier Dec 09, 2015 2:05 pm

S-a realizat un top - banuiesc, neoficial- al filmelor cu ''cel mai ambiguu final''....Vreti sa stiti cine a castigat? Ei bine un film care mi-a placut enorm si despre care as putea spune ca nu doar finalul este ambiguu...Donnie Darko...Eu l-am vazut de 3 ori incercandd e fiecare data sa pricep care-i faza , dar e atat de dens si se vehiculeaza in el atatea concepte incat e dificil sa extragi niste idei centrale....O sa pun aici trailer-ul si il recomand pentru fanii filmelor mistery, noir etc...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mier Dec 09, 2015 2:18 pm

Interesant, nici nu ştiam de el, promit că îl caut, mi-ai stârnit curiozitatea!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Mier Dec 09, 2015 9:01 pm

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 12363075_1273949159288639_765090809393653666_o
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mar Dec 15, 2015 8:53 pm

Pe 15 decembrie 1939 a avut loc premiera filmului "Pe aripile vântului".
Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului 10450783_1096155370416918_6121905458452804847_n
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Mar Dec 15, 2015 9:11 pm

Iar ea...un scorpion atat de specific.... wfsf
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mar Dec 15, 2015 9:14 pm

grin grin grin
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Mar Dec 15, 2015 9:15 pm

ce scorpion....o adevarata scorpie sdff
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Mar Dec 15, 2015 9:24 pm

E unul din personajele mele preferate grin
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 7:39 am

Jennifer Lawrence a obţinut Globul de Aur pentru cea mai bună dintr-o comedie, graţie prestaţiei din producția "Joy".
A 73-a gală Golden Globes se desfășoară acum la Los Angeles.
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 7:53 am

GLOBURILE DE AUR 2016: "Son of Saul", cu românul Levente Molnár, a fost desemnat "cel mai bun film străin" -

Lungmetrajul maghiar "Son of Saul", cu actorul român Levente Molnár în distribuţie, a fost desemnat "cel mai bun film străin", la ediţia din 2016 a Globurilor de Aur, potrivit site-ului evenimentului.

Filmul "Son of Saul" este o coproducţie Ungaria-Franţa şi a fost extrem de apreciat de critica de specialitate, fiind în topul preferinţelor acesteia. Subiectul filmului este centrat pe două zile din viaţa lui Saul Auslander (Géza Röhrig), un prizonier evreu din Ungaria forţat să lucreze pentru nazişti în camerele de gazare de la Auschwitz.
mai mult aici
http://www.mediafax.ro/

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 3:35 pm

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Ian 22, 2016 3:16 am

Intial am vrut sa scriu despre un nou episod din seria Master of Horror, episodul -vedeta al seriei Cigarette burns....Oricum voi scrie despre el la locul si timpul cuvenit...insa ce m-a facut sa realizez conexiunea cu filmul pe care-l voi prezenta aici....In capodopera lui John Carpenter  - episodul cu pricina este deasemnea vorba de un film Very Happy Cred ca deja v-am ametit....Este vorba despre un film in film , un anume regizor - fictiv desigur- Hans Bakovic , un bosniac realizase in film infam , diabolic Le fin absolue du mond .. Smile Acest film patrundea adanc un subconstinetul celui care il privea si anula in el orice simtamant omenesc , aruncadu-l intr-o lume a tenebrelor , rezultatul concret fiind o dorinta oarba de a-si face rau, de a se mutila.... Filmul fusese o singura data prezentat in cinema , la lansare practic si totul se incheiase in sala de cinema cu o baie de sange....Dar mai multe despre acest episod si despre filmul fictiv - asa cum am zis- la vremea lor......Dar..exista un film REAL care sa provoace nite efecte - desigur, nu atat de cumplite- celui care-l vizioneaza . Din perspectiva mea - desigur, sunt subiectiv- ....DA !!! Si culmea , nu-i un film artistic ! Este un film - documentar de lung metraj , realizat dupa niste fapte cat se poate de reale denumit PHILOSOPHY OF A KNIFE ( FILOZOFIA UNUI CUTIT ) Iar faptele sunt umatoarele: In al 2 lea Razboi Mondial , Japonia Imperialista a cucerit largi teritorii in China printre care si Manciuria...Acolo, un chirurg oarecare pana atunci, insa ros de ambitii si cu ceva legaturi in armata Japoneza denumit Shiro Ishii a reusit sa convinga autoritatile sa infiinteze ''un complex destinat cercetarii'' , ce a functionat undercover...scopul oficial fiind multa vreme ascuns - se pare chiar Imparatului-..... Iar acest Shiro Ishii a reusit in scurt timp sa-l eclipseze , chiar sa-l surclaseze pe omologul sau Joseph Mengele - ingerul mortii de la Auschwitz...In ce constau experimntele?!....Sper ca aveti inimile tari... Smile In primul rand vivisectii...Medicii japonezi - de fapt, numai medici nu erau ci tortionari si calai- erau convinsi ca orice operatie realizata sub anestezie , denatura cumva rezultatele.... Si cum cultura japoneza nu da 2 bani pe durere....i-ua numit pe acesti cobai umani MARUTA ....in traducere din japoneze - BUSTENI ! Totul - au zis ei dupa capitularea in fata SUA - a fost facut ''in numele stiintei'' , deci sacrificiul a meritat !!! Deci...vivisectii...cele mai multe operatii de apenticita pe viu ! Amputare de membre, uneori erau cusute schimbate intre ele ! Inlautararea esofagului si coaserea faringelui direct la stomac ...toate astea pe viu !!! Peste ani , unul dintre chirurgi a declarat de curand : prima oara mi-a fost frica de urlete...apoi a fost orecum mai simplu...la a treia amputare devenise deja rutina.....!!! Sa nu uit , cine au fost nefericitii cobai ? Chinezi - cea mai mare parte si prizoneri de razboi rusi.....Alte experimnte: unii dintre cobai erau scosi afara si expusi la ger ore in sir , dar nu total ci doar mainile si pcoarele pt a se studia efectele degeraturilor....iar apoi cand practic nu le mai simteau, erau adusi si mebrele degerate le erau introduse in apa clocotita !!! carnea cadea de la sine .... altii , pt a se studia efctele pierderii de sange pe campul de lupta erau legati pe camp iar sub ei mine...ce erau detonate ...iar apoi lasati sa sangereze pana la moarte, altora li scoteau dintii pe viu ( scena din film Smile ) , altii erau expusi in camere de presurizare la mair presiuni pana le iseu intestinele pe anus, arsi, radiati intens....Ohhh cum era sa uit de ceea ce mie mi s-a parut ceva cu adevarat de nesuprotat: la femei, cezariene pe viu !!!! O alta serie de eperimente erau cele cu virusi: ori le injectau, ori alta dementa_ prizonieri deja bolnavi de sa zicem Sifilis erau obligati sa violeze si astfel sa contamineze detinutele....Cei contaminati erau lasati fara tratament si analizati ....In fine, Iadul pe Pamant la propriu...Nu-mi mai amintesc celelalte, caci au fost mult mai multe....Si deci..s-a realizat acest film Philosophy of a knife dupa aceste groaznice evenimente....Stiam / banuiam despre ce-i vorba dar o o curiozitate morbida m-a impins sa ma uit...Nu sunt o fire foarte impresionabila , insa nici un dur...Undeva pe la mijloc...Culmea e ca filmul a alb - negru , dar tocmai asta parca potenteaza atmosfera infernala....Filmul incepe cu un solda japonez cu o sabie ce mana de la spate un rpzonier pe camp si brusc il decapiteaza ! Este dealtfel cea mai ''umana'' moarte din tot acest film docmentar ! Restul, torturi peste torturi ! Am rezistat doar pana la jumatate, ce m-a dat pste cap a fost cezariana pe viu ! Pur si simplu, pt prima in viata mea mi-am simtit sufletul amortit, anesteziat, anihilat. Ce vazusem ma incremenise, asa ca am oprit filmul si da, am regretat ca m-am uitat ! Se zice ca RAUL ABSOLUT este LIPSA ABSOLUTA A ORICAREI URME DE EMPATIE ! ASA E! Acel film era insusi RAUL care ranjea din spatele fiecarei secvente. Si ca sa incerc sa inchei topicul cu ceva amuzant ... Infilm exista acea faza cu extractia dintilor pe viu , scena care pe net e botezat cu umor negru Zana Maseluta Very Happy , partea comica e ca a doua zi aveam programare la dentist Very Happy  ...si numai eu stiu cat am tremurat pe scaun / chiar si medicul care ma stia ca-mi domin emotiile in general, a vazut ceva schimbat si m-a intrebat - vazand darele de transpiratie lasate de plamele mele pe manerele scaunului- ce-i cu mine... Very Happy  Si - ca sa vedeti cata cruzime- acel experiment nu avea alt scop decat..... nefericitului ii erau pusi senzori de masurare a '''supotabilitatii durerii'' o asa zisa scala.....Deci doar pt asta il torturau! Si ce este strigator la cer in toata afacerea asta....cand au sosit americanii ......AU FACUT UN PACT cu demonul Ishii...Liberatatea vs inmanarea rezultatelor experimentelor !!!!! Shiro Ishii a zis ..de ce nu?! Asa ca a trait mult dupa aceea, ducand o viata respectabila chiar in comunitate ! Culmea !!!!! Catre finalu vietii a trecut de la Shinto - religia traditionala japoneza la Crestinism, devenind Catolic..... Smile  Deci........cand voi scrie despre Cigarette Burns - si filmul din el Le fin absolue du monde , sa stiti ca chiar exista un asemnea film Filozofia unui cutit si - din nefericire- realizat chiar dupa fapte cat se poate de reale ! Daca v-am ingrozit prea tare ...MEA CULPA, si daca intalniti cumva acst film pe net..sfatul meu : Ocoliti-l ! E ca un virus malign care patrunde prin ochi si urechi pana in capilarele sufletului !...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Donna Vin Ian 22, 2016 7:27 am

Off, e înfiorător că asemenea orori au putut avea loc real!! Nu ştiam de film, însă auzisem de cruzimea proverbială a japonezilor, e o rasă aflată la ani lumină distanţă de noi ca filosofie, cultură, capacitate de empatizare...ei pun preţ tocmai pe ascunderea emoţiilor, de aceea probabil fascinaţia asta pt a experimenta exteriorizarea lor în cele mai cumplite forme...
E încă şi mai cumplit faptul că un astfel de om a putut trăi nestingherit...vezi tu, depinde de perioada istorică...de obicei, asasinii în serie sunt executaţi, pe scaunul electric sau cu injecţie letală!! Cei care însă au avut norocul să trăiască în perioada războiului şi-au folosit ,,talentul'' cum nu se poate mai bine şi l-au integrat perfect în context!!!
Suspect
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de mihaela Vin Ian 22, 2016 10:49 am

Deus..fascinant,o sa credeti ca sunt sadica fara inima,dar mie imi plac aceste filme..si stici de ce..?sunt foarte curioasa ce se intampla mai departe,deci eu nu renuntam la jumatea filmului..ma intrebam...oare ce mai face ,cum se termina...deci eu ma uit la filmele Horror cele mai ingrozite,dar sunt o fire sensibila,dar curiozitatea de nou,de mister ma face asa....
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului Empty Re: Cea de-a şaptea artă - recenzii, recomandări, ştiri din lumea filmului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum