FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Oamenii de lângă noi

5 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Vin Sept 11, 2015 4:46 pm

Rezumarea primului mesaj :

Aici e locul întâmplărilor care vă marchează, pe care le trăiţi efectiv sau despre care auziţi. Ceva ce merită discutat, aşa cum e articolul de mai jos...vă rog să citiţi cu atenţie!


Am văzut un prost pe stradă
Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Azi-am-vazut-un-prost-totul-despre-mame-624x415



Incredibil, dar ieri, în centrul Bucureştiului, pe la prânz, am văzut un prost pe stradă!

Ieri, pe când aşteptam o prietenă undeva pe la Cişmigiu, am văzut un prostpe stradă. Acest prost era un bărbat trecut uşor de pragul celor 30 de ani, care împingea nici prea repede, dar nici prea încet un cărucior în care se afla un copilaş de un an şi un pic. Cel mai probabil, propriul copil. Bărbatul dialoga liniştit cu cineva la telefon, nu înţelegeam ce spune pentru că vorbea destul de încet, şi se oprea din când în când să arunce o privire la făptura drăgălaşă din cărucior. La un moment dat, copilaşul (şi nici nu contează cum) a aruncat sau a scăpat pe jos un ambalaj de la un pachet de biscuiţi devoraţi în întregime, gest în urma căruia tatăl s-a oprit brusc pentru a culege de pe jos ţipla colorată. Întâmplarea a făcut că oprirea subită să-l izbească de doi tinerei care mergeau în spatele lui şi pe care, evident, nu avea cum să-i fi văzut. Instant, a urmat urgia:
– Ce faci, prietene, eşti prost? Nu te uiţi pe unde mergi?
Domnul a rămas perplex şi a mai apucat doar să-i spună celui cu care vorbea că-l sună el mai târziu, închizând telefonul.
– N-auzi, frăţioare, că vorbesc cu tine? Eşti prost de-a binelea, ai? Te apleci să aduni toate gunoaiele de pe stradă şi loveşti oamenii, bă, scârţarule! Dacă îţi cădea sărăcia de telefon, mai ziceam, aşa, care-i şpilul? Să ne loveşti pe noi, prostane?
Şocat, tatăl, probabil neobişnuit cu astfel de reacţii, şi-a cerut scuze pentru incident şi i-a întrebat şi de ce îşi permit să vorbească atât de urât. Că aşa vrea conştiinţa mea, d’aia, a primit drept explicaţie, pe lângă o flegmă mare, aruncată la intimidare fix lângă roata căruciorului. Prostul a pus iar mâna pe telefon şi i-a întrebat cu un calm de neegalat care le e numele, pentru că doreşte să facă o reclamaţie la poliţie, moment în care cel de-al doilea individ, care nu scosese o vorbă până atunci, l-a apucat de mânecă pe amicul guraliv şi l-a tras într-o parte, spunându-i printre dinţi s-o şteargă şice-ai, mă, ai băut gaz la micul dejun? Semiliniştit, colegul de plimbare l-a mai scrutat pe tatăl atacat verbal, a rostit pronunţat o înjurătură cu trimitere la origini şi şi-a luat-o la pas alert în direcţia iniţială.

Proşti pe toate drumurile

Într-un fel, cam avea dreptate. De proşti din ăştia dai din ce în ce mai des în ultimul timp. Proasta care îi roagă pe cei care mănâncă seminţe în autobuz să nu mai scuipe cojile pe jos, sau prostul care îi spune, politicos şi cu voce mică, domnului cu animal de companie să nu-l lase pe patruped să facă pipi şi caca în nisipul din parc pe care îl greblează bucuroşi, cu instrumente de plastic şi cu propriile mâini, copiii. Mai sunt şi proştii care nu vor să bage viteză atunci când se întorc cu cei mici de la grădiniţă sau de la şcoală, doar pentru că maşina din spatele lor claxonează şi face semne disperate cu farurile, şi proastele alea „borţoase” cu spatele încovoiat, picioarele umflate şi cu un alt copil mic agăţat de mâna lor, care se aşază la casa prioritară din supermarket şi care îndrăznesc să îi roage pe cei aflaţi în faţa lor, negravizi şi fără un „plod” de coadă, să le permită să înainteze. Unde mai pui că o astfel de proastă am fost şi eu, şi oh, nu o singură dată.

Să sperăm că ne înmulţim!

Tot ce mai sper după această poveste care îmi confirmă că sunt destuiproşti în Bucureşti este ca numărul lor să sporească. La fel cum trag nădejde ca şi restul ţării să intre într-o perioadă de contagiune în acest sens şi să ajungem să fim cât mai numeroşi. Cu cât mai mulţi, cu atât mai bine, mai ales că e fix genul de prostie care poate fi molipsitoare şi care merită să fie dată drept exemplu. Iar când n-o să mai aibă cine să ne facă proşti, o să îi cerem scuze acestui cuvânt și o să ne vedem de treabă.
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos


Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Mier Aug 24, 2016 2:29 pm

Universitățile americane se bat pentru un elev român. Îi oferă chiar și 70.000 de dolari pe an, doar să le devină student…

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Costin-dobrin-2

http://www.cunoastelumea.ro/universitatile-americane-se-bat-pentru-un-elev-roman-ii-ofera-chiar-si-70-000-de-dolari-pe-an-doar-sa-le-devina-student/

Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mier Aug 24, 2016 2:43 pm

Avem copii minunați, păcat ca mințile lor vor contribui la dezvoltarea altor culturi si civilizații...americanii știu ce înseamnă sa investești in oameni...

Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Dum Aug 28, 2016 2:27 pm

Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Dum Aug 28, 2016 4:43 pm

Am citit si nu stiu ce mi se pare mai ciudat...îndoctrinarea femeilor care au ajuns sa creadă ca îmbrobodirea e si la propriu si la figurat ceva normal, sau justiția din Franța care azi face una, mâine alta....
Poate sunt rasista, dar nu ii suport... La cate nenorociri se întâmpla nici eu nu as putea sta liniștită pe plaja cu o muiere din aia îmbrăcată din cap până in picioare lângă mine. .
Mai bine sa te considere absurd si încuiat decât sa riști ca , in numele tolerantei, sa aibă o bomba sau o arma pe sub haine...
Nu ne mai putem permite luxul asta...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Dum Aug 28, 2016 5:09 pm

La inceputul articolului am crezut ca-i vorba de femei arabe venite cu sotii lor in Romania....Insa cand am vazut ca majoritatea celor din articol e reprezentata de romance casatorite cu arabi si convertite la Pisslam.... Very Happy  ...ma gandeam...oare ce le determina sa faca asta?  Au avut parte oare de o educatie ''hiper - patriarhala''' si si-au vazut implinite fantasmele in acesti arabi? Pentru orice om care are putintica minte, e clar ca femeia in lumea musulmana este vazuta ca o fiinta second-hand...
Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Dum Aug 28, 2016 6:07 pm

Si mie mi s-a parut ciudată treaba asta...cred ca au mijloace specifice de spălat pe creier, altfel nu îmi pot închipui cum o femeie in deplinătatea facultăților mintale, născută si traita in Europa, sa accepte de buna voie hainele alea hidoase si umilința aferentă statutului femeii musulmane...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Mar Sept 13, 2016 1:18 am

Din pacate...exista langa noi si astfel de oameni. Si da..inca o davada ca suntem - cel putin ca mentalitate- o tara de lumea a treia !

http://realitateamedia.ro/pentru-ca-nu-le-au-curatat-si-balegarul-din-curti-voluntarii-au-fost-alungati-de-sateni/
Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mar Sept 13, 2016 7:46 am

Am citit, incredibil....soi rău si puturos, neam de traistă, așteaptă numai pomeni....trist, foarte trist!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Joi Apr 20, 2017 6:48 pm

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Joi Apr 20, 2017 7:42 pm

si iar ne intoarcem la caste Smile  nu?
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 17, 2017 7:11 pm

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Mai 17, 2017 7:47 pm

am citit si....rezonez cu tine insa doar partial. Vad ca nu se pomeneste nimic de infernul fetelor ''pestiuite''. Snt ele doar elemente de decor in acesta poveste cu iz melodramatic?! Sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa fim superciali. Sunt de acord cu faptul ca prinre tigani exista oameni ok , ca inteligenta sociala - asa numita ''descurcareala;;- sunt cu mult peste noi si nu cred sa fie un alt grup etnic pe lumea asta mai abil decat tiganii in ale supravietuirii. Si la intelec stau unii bine, insa cu totii stim cat de straini ne par in ceea ce priveste comportamentul, personalitatea. Asa ca femeia aceea este o exceptie si -din pacate- nu o regula . Asa cum nu exista padure fara uscaturi, nu exista nici desert fara oaze ! Smile  Sa nu uitam ca au fost - dupa evrei- cea mai prigonita rasa din istoria Europei , cea mai respinsa. Nu cred ca au gresit cu totii - ma refer la europeni....De fapt ''tigan'' provine din grecescul '' athinganein'' care inseamna ''a nus e atinge''. Tot mai multi etnologi ii indica ca si provenienta din spatiul hindus si tot mai multi arata ca ei au stat la baza crearii asa numite caste ''paria'' Smile  ceva s-a intamplat cu acest grup etnic cu multe secole in urma , poate milenii de au fost marginalizati in propria tara si poate tocmai de aceea au recurs la solutia exodului masiv. Cea mai veche atestare a tiganilor nu vine insa din Europa ci de la un vechi imparat persan..imi scapa numele ....care stiind de abilitatile lor de bufoni si de a canta Very Happy - va suna cunoscut- a chemat cateva sute de persoane fff viu colorat imbracate - din nou suna familiar , nu? - Very Happy  ca sa-i cante la o mare petrecere, o nunta din cate imi amintesc. Multumit fiind de pestatia acestora , persanul a dorit sa-i recompenseze cu pamant si animale domestice dorind sa-i lege de glie....insa acestia si-au batut joc: au mancat magarii Very Happy au distrus in general tot ce le daduse imparatul si au preferat nomadismul... Este clar ca este ceva foarte adanc imprimat in genele lor.  Cine a citit romanul lui Zaharia Stancu - Satra stie mai multe despre organizarea comunitatilor tiganesti la un secol dupa dezrobire- ori ultra conservatori si autisti in privinta relatiilor cu restul societatii ori un comportament de top parazitoid...mahalalele tiganesti aprovizionand inca de pe-atunci inchisorile cu brio... Sunt multe de spus: poate cand voi avea inspiratie si chef voi scrie la Experimente despre o carte , un roman segmentat de fapt in 2 scris de un roman Voicu Bugariu : Zeul apatiei si Vsiul lui Stephen King , este subgenul de SF istorii alternative si prezinta o Romanie prin anii 2050 in care majoritari sunt tiganii....sunt 2 romane absolut teribile! din toate punctele de vedere!
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 17, 2017 8:01 pm

Eu cred că fiecărui om trebuie să ii acorzi un credit minim, înainte de a-l cunoaște... Și chiar dacă mintea mea e plină de tipare, încerc sa văd un pic dincolo de ele....
Ai mare dreptate in tot ceea ce zici, nici mie nu îmi sunt pe plac rromii, dar din păcate văd tot mai mulți românași de-ai noștri de o nesimțire crasă....
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Mai 17, 2017 8:05 pm

Si asta e foarte corect ! Este o dovada de slabiciune: faptul ca nu am reusit sa-i educam sau asimilam ...in loc sa le imprumutam virtutile le-am copiat viciile!  O sa scriu despre cartile de mai sus: cosmarul sprem pentru generatiile de romani care vor veni.... si dincolo de analizele criticilor pe care le-am citit in legatura cu aceste 2 carti , eu le-am tratat ca pe un avertisment chiar un S.O.S...
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 17, 2017 8:08 pm

O idee foarte , foarte bună, abia aștept! Merge cred, dechis un topic nou in legătură cu speculațiile despre un viitor sumbru sau mai puțin sumbru al societății de mâine...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Mai 17, 2017 8:14 pm

mda....distopiile Smile cumva imi sunt mai dragi decat utopiile Very Happy  dar eu ced ca se incadreaza de minune la ''ce-ar fi daca'' ....e o atmosfera foarte colorata, inclusiv limbajul ...personaje exrem de bizare care populeaza acel univers , spre exemplu in partea a doua eroul - de fapt entieroul -  principal este un tigan tanar care se numeste Led Zeppelin Ionescu Very Happy si care are capacitatea de a ucide cu puterea ochilor si a mintii... Il intalneste pe unul pe care avea ciuda si isi imagineaza fara sa vrea un sarpe imens care il stranguleaza...imediat viziunea din mintea sa este preluata si somatizata fidel de mintea si mai apoi de corpul victimei: vede cum un sarpe imens aparut de nicaieri se urca pe el si il gatuie....si ....chiar moare sufocat !
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 17, 2017 8:19 pm

Wow, uimitor!!!!  umit
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Vin Mai 19, 2017 2:16 pm

poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Vin Mai 19, 2017 3:12 pm

Cumplit, cumplit, cumplit....
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de mihaela Mar Mai 30, 2017 9:31 pm

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 17862510
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mar Mai 30, 2017 9:38 pm

Cât de adevărat.... Ne grăbim, nu se știe spre ce, și viața trece in goană pe lângă noi
...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Lun Iun 12, 2017 11:18 pm

tare mult m-a emotionat asta...si desi pae cumva o glumita sau o jonglerie ...ascunde semnificatii tare profunde... O demisie din functia de ...ADULT Smile 

http://happynews.varusandel.ro/razi-pana-nu-mai-poti-cea-mai-tare-demisie-din-toate-timpurile-uite-ce-a-scris-omul-asta/
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Donna Mar Iun 13, 2017 10:37 pm

Abia acum am avut răgazul să citesc in tihnă...
Da, teribil de impresionant!!!  braţet
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Iun 14, 2017 11:18 am

da....eu m-am gandt la celebrul ''le mal du siecle'' ...indiferent cum ai privi lucrurile , este un regres in lume in general, din punct de vedere spiritual...si daca tot o dadui pe franceza : cred ca oamenii au pierdut acel ''savoir vivire''
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Oamenii de lângă noi - Pagina 2 Empty Re: Oamenii de lângă noi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum