FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

gastronomie

3 participanți

In jos

gastronomie Empty gastronomie

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Mai 31, 2017 12:34 am

Parca a fost pe-aici ceva ''meridiane gastronomice''...vad ca s-a fumat, sparca tot eu il infiintasem intr-una din ''descalecarile'' mele anterioare pe forum Very Happy   In fine, cum nu traim in trecut ci in prezent, o sa mai infiintez unul. De ce am facut asta? 1) nu sunt mare mancaios , dar sunt foarte pofticios ! 2) Sunt un mare masochist in ale mancarii , imi face placere sa privesc lent o mancare sau prepararea ei si sa salivez.... 3) Am descoperit - explorand pe youtube diverse culturi gastrnomice si altele de-ale univesului culinar un canal fabulos care mi-a satisfacut multe fantezii culinare.... Ce are asa special? Ei bine , domnul care gateste - un sarb- alaturi uneorid e fiul sau.... gatesc in ....NATURA! Nu se vorbeste defel....ceea ce apreciez enorm: nu se aud decat sfaraitul bucatelor, cutitul - excelent cutit are- care taie , sfarama...portioneaza....si alte ustensile...uneori plantele-mirodenie sunt culese direct din zona unde se gateste....fiecare etapa a retetei , fiecare ingredient...fiecare actiune...sunt descrise in engleza , adica se scrie pe desktop. Totul dublat de susurul unei ape curgatoare , pasari....aaaa si sa nu uit...mascota canalului este Mr Ramsay ,... o magnifica bufnita cu coarne, care efectiv sta si asista , primind din cand in cand cate o bucatica de carne..... Poate nu sunt respectate intocmai reguleile de igiena...ma doare in fund ! Very Happy  eu ador sa fac gratar , mai ales iarna , dacas e poate in mijlocul zapezii ...sa simt cum vantul imi infige miile de ace in obraji, sa aud corbii croncanind intr-un pom....sau vara...sa ma retrag in mijlocu unei vegetatii abundente , mai ales noaptea.....nimic nu-i mai frumso decat un foc in noapte sa gatesti la flacarile lui...departe de oameni , departe chiar si de mine insumi , sa infulec cu mana carnea fierbinte direct de pe jar , iar apoi sa-mi pun o mana sub cap sa ma intind si sa-mi inec privirea in bolta cerului.... Gata cu poezia!!! Deci canalul se numeste Almazan Kitchen ! Sunt multe video-uri / retete....am ales una care contina si bufnita Smile  The ultimate steak sandwich !!


poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 31, 2017 6:49 am

Topicul făcut de tine există, uite-l! 


https://forumulalbastru.forumgratuit.ro/t155-meridiane-gastronomice?highlight=Meridiane



Cât despre mâncat și gătit, îmi place sa citesc cum scrii, dar sa mănânc ba...am ajuns sa pap 2 covrigi pe zi uneori si ma simt perfect  laught


O sa închid topicul celălalt, rămâne asta
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Mai 31, 2017 11:38 am

Nu-i bine ce faci.... poate ai ajuns ca acei maestri hindusi care au renuntat complet la mancare , chiar si la apa ( dupa cum declara ei Smile ) ...sunt precum vegetalele...sustin ca se hranesc cu ...lumina Smile zic ei...convertesc lumina solara in energia necesara corpului.... Eu recunosc ca am devenit dependent de acest canal....e divin ce arata acestia , ciuda e ca spre ex. aseara, nu doar ca m-au facut pofta dar , sunetul gatitului plus sunetul focului care trosnea sau al cascadei din apropiere...m-au molesit pana aproape ca am adormit... Smile))
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de Donna Mier Mai 31, 2017 1:27 pm

Așa, când citesc, e fain , dar nu cred că as avea răbdare să mă uit!  pompon
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de mihaela Mier Mai 31, 2017 9:40 pm

mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de Donna Mier Iun 07, 2017 9:37 am

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Iun 07, 2017 11:30 am

suna excelent! si ....apare iarasi ...domnul ghimbir  grin
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de Donna Mier Iun 07, 2017 12:35 pm

grin
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Dum Iun 11, 2017 12:35 pm

laught laught laught laught laught

gastronomie 19029447_1368610189882938_7282526332471232587_n
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

gastronomie Empty Re: gastronomie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum