FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Visele noastre și semnificația lor

3 participanți

In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Dum Mai 14, 2017 2:22 pm

Topicul acesta era de mult ,,pe țeavă ", cum se spune...aici aș vrea să vorbim despre vise, despre cum ne influențează ele viața, cât din ceea ce ,,vedem" noaptea are intr-adevar vreo semnificație....
Ați avut vise care s-au adeverit? Se pot numi ele premoniții? Visează unele persoane mai mult decât altele? Visele sunt un dar sau un blestem?
Multe , multe întrebări.... Dar de undeva tot trebuie să începem, așa că vă propun un articol interesant!


http://m.digi24.ro/magazin/stil-de-viata/psihologia-din-spatele-celor-mai-comune-vise-718551
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de mihaela Dum Mai 14, 2017 2:29 pm

Da sunt adevărate,pt mine întotdeauna au însemnat ceva de obicei avertismente de la mama mea chiar vineri noapte am visat o,era vb de un copil mic ce ea in vis la crescut pana la noua ani,ieri băiatul lui soră-mea a făcut febra 39 azi este bine,deci mi a dat de înțeles ca are grija de el,sâmbătă am fost de am pus cruce in locul unde a murit cumnatul si eu si soră-mea am plecat cu inima îndoită la drum presimțeam ca se întâmpla ceva rău când am ajuns in curte am respirat ușurate ,dar când am intrat si am văzut băiatul in ce hal era...si am mai avut unul tot așa cu mama si a doua zi am avut accident de mașină ,dar nu a fost grav si multe altele...uneori visele sunt un semnal de alarma dar trebuie interpretate bine.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Dum Mai 14, 2017 2:40 pm

Offf, mie mi-e teamă de vise....am avut ani la rând vise cu spitale, umblam pe coridoare și nu găseam ieșirea....
De multe ori visez că sunt la volan, sau ca zbor....intr-,o vreme, cu ani in urmă, visam ca sunt intr-o mașină roșie care se înțepenea pe calea ferată și dădea trenul peste mine, efectiv trăiam groaza impactului....
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de mihaela Dum Mai 14, 2017 3:03 pm

Sunt si vise frumoase iubita ,dar bănuiesc ca visele urate vin din subconștientul nostru,teama si neîncrederea noastră duc la cosmaruri
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Dum Mai 14, 2017 3:09 pm

wow....topicul viselor s-a concretizat ! Very Happy   visele mele sunt incedibil de alambicate si bizare...si de cele mai multe ori teribile!  Nici nu stiu daca ar teebui sa scriu aici pe cele mai dure caci ar fi cel mai al naibii horror !!  limba
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Dum Mai 14, 2017 3:22 pm

Clar sunt mesaje ale subconștientului!! Pe care uneori nu știm să le interpretam corect....
Așteptăm vise și interpretări... Eu am visat că mă mărit, cu rochie, și asta chiar aseară.... Dar nu vroiam....
Oricum, cele mai cumplite vise pt mine sunt cele in care unul din copii pățește ceva rău...si Doamne, cât e de mare ușurarea când mă trezesc și văd că nu e adevărat....
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de mihaela Dum Mai 14, 2017 3:35 pm

poet_of_the_fall a scris:wow....topicul viselor s-a concretizat ! Very Happy   visele mele sunt incedibil de alambicate si bizare...si de cele mai multe ori teribile!  Nici nu stiu daca ar teebui sa scriu aici pe cele mai dure caci ar fi cel mai al naibii horror !!  limba
Baga Aurelian,sa auzim,eu de la o vreme nu îmi mai amintesc ce visez,am avut un coșmar după moartea lui nana mea,eram in barca cu mai multe persoane si un tip sa repezit la mine si ma strângea de gat ,din apa a ieșit un bărbat si la tras in apa pe cel ce ma strângea de gat,daca nu apărea muream in somn nu mai aveam aier,cum la tras in apa m am trezit deci abia mai puteam respira si ma durea gatul inca simțeam strânsoarea in jurul gatului
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Dum Mai 14, 2017 7:01 pm

da...uneori visele se pot somatiza !  de fapt , ar trebui sa spunem ca sunt mai multe tipuri de ''vise'' ...noi am vorbit acum de cele ''clasice'' adica defulari nocturne ale subconstentului, ins amai exista visele premonitorii, mai exista un subtip ffff bizar....''visul lucid'' cand stim cand trecem din starea de veghe de taramul lui Hypnos , cu alte cuvinte suntem ct se poate de lucizi in propriul vis si il putem controla asa cum vrem...mai exista o chestie absolut diabolica , nici nu stiu daca o pot incadra la ''vis''...oameni care fiind pe masa de operatie sunt anesteziati partial , adica doar nervii motori, ceilalti nervi plus constienta sunt cat se poate de treji, astfel ca asupra persoanei in cauza este realizata o vivisectie in toata regula si mai cumplit de atat, neputand sa se miste nu poate nici tipa , nici geme ..nimic. Tot ce simte - si simte tot- !!! toata acea durere si-o urla in interior....Pe urma - caci pt mine ''vis'' inseamna o stare alterata de constiinta...mai sunt revelatiile , starile de transa , formele extreme de meditatie sau ....asa cum voi descrie in continuare ..o forma de ''vis'' cu totul speciala : starile extatice sau extazul.... thththt
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Dum Mai 14, 2017 7:41 pm

Fascinant sună... Îți dai seama că abia aștept urmarea!!! Mintea umană oferă posibilități infinite de explorare, iar subconștientul e un palier care mă uluiește și mă înspăimântă în egală măsură....
Mereu m-am întrebat dacă visele , sau mă rog,  unele din ele, nu sunt cumva niște realități paralele...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Dum Mai 14, 2017 7:50 pm

da, chiar sunt unele...eu consider visele premonitorii si realitatile paralele strans inrudite . O sa scriu in continuare despre cea mai intensa experienta din viata mea , un soi de extaz insa nu neaparat mistic, un fel de extensie extrema a constiintei..
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de mihaela Dum Mai 14, 2017 8:00 pm

Dar cele in care ești treaz auzi tot in jurul tau dar nu poți deschide ochii nici sa te miști si nici sa tipi,mi sa întâmplat era dimineața lumea muncea auzeam cum se lucra la vecini la o canalizare si a început patul sa se miște cu mine in stânga si in dreapta,după am auzit o voce la urechea mea unde îmi spunea sa merg undeva cu el,după asta m am trezit am putut sa ma ridic ,dar nu era nimic in neregula in camera,nu eram in tara eram in cypru,a fost groaznic...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Lun Iun 19, 2017 12:53 pm

Salman Rushdie
Visele noastre și semnificația lor 19250562_819461164869184_1702314751766769706_o.png
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Lun Iun 19, 2017 1:21 pm

Da...ca in acel film pe care ai refuzat sa-l vezi din cauza actritei Razz  The Cell... Chiar asta se intampla, intrai cumva in mintea altuia
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Donna Sam Aug 12, 2017 12:18 pm

Emoționant!!! 
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Visele noastre și semnificația lor Empty Re: Visele noastre și semnificația lor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum