FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

WARLORDS

4 participanți

In jos

WARLORDS Empty WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mar Mar 21, 2017 3:31 am

Vrem , nu vrem - istoria este suma razboaielor...Daca nici macar o singura batalie nu s-ar fi dat vreodata, istoria nu ar fi existat...Sau ar fi existat intr-o alta forma...Si ne place sau nu , natura lui Homo Sapiens este una conflictuala, belicoasa , asa ca sa nu fim ipocriti sa ne dezicem de noi insine sau sa ne ascundem  sub pres latura intunecata! Mi-a venit astfel ideea unui topic in care sa aducem in discutie lideri militar exceptionali care au scris istorie, care printr-o decizie de ultim moment au intors cursul unei batalii sau luptatori tenace care au tinut piept unui inamic superior ca numar si ca forta de lupta... Poate este si un omagiu lunii in care ne aflam, un soi de topic-ofranda adus  zeului Marte care stim ca printre alte ocupatii specifice , patroneaza cu mult succes  si un anume semn zodiacal... grin Dar, trecem peste asta -  deocamdata fdfsf -  si sa purced la drum cu un prim episod , iar eroul nostru vine dintr-o tara tare frumoasa si draga mie, Tara celor 1000 de lacuri....
Simo Hayha - Moartea alba...

Simo s-a nascut in 1905 in provincia Viipuri la granita dintre Finlanda si Rusia...S-a nascut parca premonitoriu sub semnul Sagetatorului ..anuntand tintasul de elita de mai tarziu. Caci da, este considerat a fi cel mai mare lunetist din istorie- sau printre cei mai mari.  Inainte de Marele Razboi, el a fost un umil fermier , crescand reni.... In 1939 Stalin a incercat sa impuna mutarea granitei cu 25 de km in interiorul Finlandei si cum guvernul finlandez a refuzat desigur, Stalin a folost aceasta a pe un pretext de a invada tara vecina, aruncand mai bine de 1 milion si jumatate de soldati in lupta... Astfel a inceput asa numitul The Winter War , lupte teribile ducandu-se la temperaturi care scadeau deseori sub minus 30 de grade... Simo a inceput de jos ca soldat insa si-a dat seama ca are un talent deosebit la a tinti la mare distanta asa ca - asa cum spunea mai tarziu- a inceput sa se antreneze asiduu, cizelandu-si la maxim talentul innascut....Astel ajunge sa faca parte dintr-un soi de grup de elita denumit White Militia...Si-amodificat carabina ca sa corespunda inaltimii sale, masura doar 1,60 m...si a inceput sa ucida. Camuflat perfect, imbracand doar uniforma complet alba pt se pierde prin oceanul de zapada - se zice ca la un momentdat, tinea in gura zapada pentru a nu scoate abur si a nu-si deconspira pozitia- incepe sa doboare record dupa record  si ajunge intr-un interval de 100 de zile la nu mai putin de 700!! de victime!! Rusii turbau, caci dincolo de pierderile umane, era umilitor ca un singur om sa le provoace asa daune , asa ca incep sa se puna pe capul lui recompense plus angajarea de contra-lunetisti rusi pentru a-l ucide. Interesant e ca acest fantastic record a fost inregisrat intr-o perioada a anului cand in acele tinuturi ziua dureaza doar cateva ore.... Pana la urma ,in urmaunei retrageri haotice a unitatii din cae facea parte, un glont de aiurea l-a lovit in figura, smulgandu-i efectiv jumatate din fata!! Simo insa a supravietuit fara ingrijiri o saptamana! si a fost vindecat cumvala spital...Dupa Razboi rana treptat s-a vindecat , el revenind la renii si elanii sai Smile  A fost avansat pana la gradul de sublocotenent , nici o alta persoana nu a mai cunoscut o asa urcare in ierarhia militara in toata istoria Finlandei!  A trait 97 de ani !!! decedand in 2002 ! Intrebat daca regreta ''masacrul'' a spus ca si-a facut doar datoria fata de patrie, aceia fiind in primul rand inamici invadatori...Un cantec i-a fost dedicat de catre formatia de Metal suedeza Sabaton ....White Death....
Sper ca v-a placut povestea si topicul! Si acum niste poze!...
WARLORDS Simo_hayha_honorary_rifleWARLORDS Simo_hayha_second_lieutenant_1940WARLORDS Simo-hayha-medals
WARLORDS Simo-hc3a4yhc3a4-vuonna-2001
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mar Mar 21, 2017 4:44 am

Wow, extraordinar, teribil de interesant!!! Mulțumim de topic, povestești magnific!!  aplaudaci aplaudaci
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mar Mar 21, 2017 11:40 am

Ma  bucur ca place ideea , o sa mai revin cu alte episoade. Pentru urmatorul vom calatori in Japonia Medievala pt a-l cunoaste pe incredibilul Myamoto Musashi , considerat a fi cel mai mare luptator cu sabia din intreaga istorie a umanitatii... alien
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mar Mar 21, 2017 12:40 pm

Abia aștept!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Lun Apr 10, 2017 1:02 pm

O sa poestez aici fiindca-i topic ceva mai nou si sa se astearna praful pe el Razz 

Este chiar cu up-date...2017...hai sa privim si sa comentam..

poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Lun Apr 10, 2017 1:11 pm

Mda...eu as inlocui nr 10 - Italia cu Coreea de Nord... de fapt daca ne raportam la tarile care poseda bomba atomica...e un top de shit Very Happy Unde este Israelul?? Unde este Iranul?? caci sunt sigur ca Iranul poseda si ei arma atomica... Si...cum era sa uit?!?! Unde este poate cel mai rau inamic al umanitatii dupa Coreea de Nord...Pakistanul??!! Singura tara musulmana care poseda arma atomica!!
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Lun Apr 10, 2017 7:27 pm

Nu știam ca Pakistanul are arma atomică...
Și da, topul e incomplet... 
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Lun Apr 10, 2017 8:28 pm

Da,  a fost o adevarata cursa a inarmarii, un soi de Razboi Rece local intre Pakistan si India. Eu intotdeauna am vazut Pakistanul mult mai periculos decat Corea de Nord. Pt ca intotdeauna fanatismul religios a fost mai periculos decat cel ideologic...
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mar Apr 11, 2017 8:25 pm

Alooooo..capra neagra..pardon, scuze, mister Black Sheep, unde e dom'le Musashi?! Pai se poate...?! bine grin
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:03 pm

Alooohaaaa...mister Blaaack Sheep! Wink)))
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mier Apr 12, 2017 7:13 pm

E un topic fain, hai sa nu il stricam, te rog. Ne salutam doar pe topicele gen cafenea sau hello  thththt
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:15 pm

Pai io asteptam onorarea promisiunii despre Musashi... Sad
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:18 pm

...credeam ca sunt si in asentimentul tau, Donna pt ca si tu spuneai ca-l astepti thththt  DE Musashi ziceam  Smile
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mier Apr 12, 2017 7:22 pm

Am înțeles asta. Insa nu îmi plac insistențele.   Pentru a scrie îți trebuie timp si inspirație, el doar nu ia cu copy paste, ci le creează...
Oricât ar fi de interesant, nu e politicos sa insistam, aici nu facem nimic la comandă. Dacă a zis ca va posta, o va face, când va considera necesar, ok? Ca sa nu mai zic de maniera ușor ironică de abordare, îmi e prieten, cum îmi ești si tu, si stiu sigur ca nu gusta tipul asta de adresare.
Va rog sa respectați personalitatea fiecărui ușer. Nu putem fi toți la fel.
Si cu asta am încheiat off topicul, ne putem muta la cafenea  thththt


Ultima editare efectuata de catre Donna in Mier Apr 12, 2017 7:26 pm, editata de 1 ori
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Apr 12, 2017 7:25 pm

Eu cand promit ..promit. Doar ca il fac cand vreau eu. Sau , ma rog, daca esti bine informat cu privire la samurai sau la lumea nipona medievala...iti predau condeiul. Nu trebuie sa fiu eu mereu ''partea activa'' Smile
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:27 pm

Ok, d-na profesoara, s-a-nteles! Smile Nu stiam ca umorul este prohibit la clasa dumneavoastra, imi cer scuze...miii de scuze!
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:32 pm

poet_of_the_fall a scris:Eu cand promit ..promit. Doar ca il fac cand vreau eu. Sau , ma rog, daca esti bine informat cu privire la samurai sau la lumea nipona medievala...iti predau condeiul. Nu trebuie sa fiu eu mereu ''partea activa'' Smile


Sunt intr-adevar oarecum familiarizat cu lumea nipona, cum bine ai precizat...insa as fi preferat sa vad modul in care prezinti aceasta figura legendara. Nu intelege gresit: realmente imi face placere cum scrii! Nu te mai familiariza atat, glumeam doar..sper ca ai inteles lucrul asta. Elementar dr. Watson... thththt
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mier Apr 12, 2017 7:36 pm

Pup amândoi băieții pentru eleganța răspunsurilor!  pupicili pupicili braţet braţet
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Apr 12, 2017 7:36 pm

ok, nu-i problema. nu doar Musashi, as vrea sa mai aduc in scena oameni de arme grozavi. Uite , ma gandeam sa fac un top al celor mai carismatici..lideri care si-au hipnotizat trupele si i-au urmat orbeste. Ma gandeam pt asta la un subiect bicefal : Alexandru vs Hannibal Smile
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de *Dony Mier Apr 12, 2017 7:41 pm

Intr-adevar un subiect interesant care trebuie tratat cu toata seriozitatea.
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Apr 12, 2017 7:54 pm

Si mai e unul, asta e liderul meu favorit ...de ce? pt. ca dincolod e vizionarismul pe campul de lupta, a fost un geniu al oportunismului si voi scrie atunci si de ce. E vorba de '''salvatorul Europei'''......TIMUR LENK. Daca nu-l invingea pe Baiazid la Ankara, Europa era pasalac de la un capat la celalalt...chiar ca ajungea Baiazid sa dea ovaz calului din pristolul de la Roma Smile
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de mihaela Mier Apr 12, 2017 8:58 pm

Interesante subiecte'bravo
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mier Apr 12, 2017 9:03 pm

multumim, multumim Smile  pupicili
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Mar Iul 11, 2017 1:00 pm

nu stiu daca warlord ...dar cu siguranta un erou. Poate ar fi trebuit sa scriu mai mult despre teribilii luptatori Gurkha originari din Nepal, dar si despre acel cutit-bumerang cumplit - Kukri, arma lor traditionala ...... Oricum un om si un articol pe cinste!

http://www.cunoastelumea.ro/curajul-unui-luptator-gurkha-inarmat-doar-cu-un-cutit-bishnu-shrestha-s-a-confruntat-cu-un-grup-numeros-de-talhari-care-luasera-in-stapanire-un-tren-care-a-fost-deznodamantul/
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Donna Mar Iul 11, 2017 1:03 pm

Un curaj și o tărie de caracter extraordinare!!  aplaudaci
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

WARLORDS Empty Re: WARLORDS

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum