FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mitologie: mituri, legende de peste tot...

4 participanți

In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Mier Aug 31, 2016 7:36 pm

Mi-a venit ideea sa creez un topic despre Mitologie. Legende, mituri , artefacte misterioase, lumi pierdute etc....

Primul personaj mitologic pe care vreau sa-l aduc in scena este unul mai putin cunoscut , desi face parte din izvorul parca nesecat al mitologie grecesti....LAMIA. Primul ''contact'' Very Happy cu aceasta creatura l-am avut prin intermediul unei  antologii , o colectie de povestiri ea insasi neobisnuita , denumita : Augias si alte infamii ... Povestirile acestei colectii reprezntau o incercare de ''remixare'' ale unor mituri ''consacrate'' care cumva se conectau cu taramul...psihanalizei Very Happy Spaime ancestrale  cum ar fi spaima de castrare sau de devorare , Oedip si Electra ..chiar si Procust , misterioasa Baubo despe care voi scrie candva ....toate isi jucau vechi roluri pe scene noi... Prima povestire a colectiei este chiar ''Lamia'' Smile si trateaza ''spaima de devorare''.... Un al doilea contact l-am avut vizionand de curand un film din 2009 ''Drag me to Hell'' Very Happy  Tema aceasta a Lamiei se pare ca a devenit un fel de ''telefon fara fir'' , filonul original, esenta mitului diluandu-se in asa hal , incat filmul prezinta doar vagi accente ale legendei primordiale. P.S . efectele sunt faine , iar filmul este chiar scary si cred ca ar satisface fanii genului horror. Razz 

Deci...ce este sau cine este Lamia??.... Lamia - conform legendei- a fost o regina..o frumoasa regina a Libiei!... Regina care a picat - la randu-i- in plasa nesatiosului iubaret Zeus.... Hera afla si intr-o cumplita criza de gelozie incepe sa urzeasca imediat planuri de razbunare ..iar de aici inainte asistam la 2 variante : Prima- Hera ucide toti copiii Lamiei si o transforma intr-un demon, un monstru devorator ai copiilor altora....A doua varianta- Hera doar fura copiii reginei , iar Lamia innebunita de durere se autotransforma intr-un demon care mananca progenurile altor parinti , un gest de tipul ''sa simta si altii ce am simtit eu'' sau ''daca eu nu am avut parte de copii , sa nu aiba nici altii''..... Exista si o a treia varianta , mai putin acceptata , insa infinit mai teribila decat celelalte 2...Anume ca Hera intr-un act inimaginabil de cruzime a fortat-o cumva sa-is devoreze propriii copii  pale Cum este infatisata?... Ca o femeie normala de la mijloc in sus , chiar draguta, atractiva in anumite descrieri sau reprezntari ale unor artisti , insa de la brau in jos corpul i se continua cu o coada de sarpe..... Se mai spune ca aceasta infastisare a partii superioare a trupului si mai ales fatza i se preschimbau si ele , se distorsionau , sudereau cumva o metamorfoza demonica in momentele in care desfasura cumplitul ritual de devorare al copiilor..... Ca dovada adusa in sprijinul acestei teorii , Revin la final cu povestirea din acea colectie...Acolo ca o culme a umorului negru...batrana tacuta, docila si misterioasa este angajata de tanara familie ca si ....DOICA! Smile  Ea trebuie sa iaba grija de baietel...si cand chiar se felcitau pentru alegerea unei doici atat de serioase, muncitoare si experimentate in ale cresterii copiilor....ultimul pasaj al naratiunii este descris cumva prin ochii copilasului : acesta vede cum mana grijulie a doicii se transmorma subit intr-o gheara rece, ochii i se fac complet de culoarea carbunelui, nasul i se coroiaza si ascute ca un plisc de bufnita...iar dintii....dintii devin lame taioase.....

Mitologie: mituri, legende de peste tot... 9k=


Sper ca v-a placut ideea si povestirea.... Rolling Eyes cyclops
Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de mihaela Mier Aug 31, 2016 8:09 pm

Foarte frumos ,deus,multumim,o ideie minunat...bv aplaudaci aplaudaci
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Donna Mier Aug 31, 2016 10:22 pm

Minunat topic, am citit cu sufletul la gura!! Nu știam de creatura asta, dar stiu cat de cumplită era Hera la mânie...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Mier Sept 14, 2016 9:47 pm

Intotdeauna m-a facinat incercarea de a recrea lumi pierdute , uitate si ratacite in negura timpului..... E aici o incercare de aducere la lumina a locuitorilor celor 2 orase acoperite de cenusa Vezuviului : Pompeii si Herculaneum ...

http://www.descopera.ro/istorie/15609576-cum-traiau-romanii-inainte-de-marea-eruptie-a-vulcanului-vezuviu
Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Donna Joi Sept 15, 2016 8:41 am

Pe mine ma fascinează si ma înfioara totodată...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Joi Mai 18, 2017 2:15 am

cu mult inainte de Omul - Paianjen ...ase intelege desigur barbatul paianejn in accpetiunea occidentala, japonezii - cine altii , la capitolul bizarerii?- au  in mitologia proprie ....Femeia- Paianjen  , in japoneze JOROGUMO....Smile)  sa vedem cateva imagini :  grin prima  e favorita mea  laught

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Latest?cb=20140624031433



Mitologie: mituri, legende de peste tot... 001f6cd731de6cf0f45e248e057649c6Mitologie: mituri, legende de peste tot... 4000a75730e41693a3c061a97b15f326Mitologie: mituri, legende de peste tot... Latest?cb=20140427025254Mitologie: mituri, legende de peste tot... J_is_for_jorogumo_by_asdrothsangel-d9o3wc2
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Donna Joi Mai 18, 2017 6:25 am

Păi da, că restul sunt nevinovate  laught
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de poet_of_the_fall Joi Mai 18, 2017 1:02 pm

laught laught laught laught
poet_of_the_fall
poet_of_the_fall
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 724

Sus In jos

Mitologie: mituri, legende de peste tot... Empty Re: Mitologie: mituri, legende de peste tot...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum