FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

+3
mihaela
DeusInMachina
Donna
7 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 03, 2016 3:34 pm

Sunt naivă, desigur, dacă îmi imaginez că TIMPUL poate fi cuprins în litere, imagini sau sunete. E un subiect mult prea vast. Cu toate acestea, voi încerca. O să vă rog să faceţi şi voi acelaşi lucru. Citate, gânduri ale voastre, melodii sau fotografii, tot ce face referire la minutele ce se scurg, la aceasta goană neobosită a acelor de ceasornic care de cele mai multe ori ne aşterne riduri şi pe faţă şi în suflete...

,,Bucuria şi durerea măsoară rău orele; prima le face secunde, cealaltă secole.''

Victor Hugo

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Qvic2bin3x5
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Nichita Stănescu -Dreptul la timp

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 03, 2016 3:47 pm

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite 3pzcfuehlca

Tu ai un fel de paradis al tău
în care nu se spun cuvinte.

Uneori se mişcă dintr-un braţ
şi câteva frunze îţi cad inainte.
Cu ovalul feţei se stă înclinat
spre o lumină venind dintr-o parte
cu mult galben în ea şi multă lene,
cu trambuline pentru săritorii în moarte.
Tu ai un fel al tău senin
De-a ridica oraşele ca norii,
şi de-a muta secundele mereu
pe marginea de Sud a orei,
când aerul devine mov şi rece
şi harta serii fără margini,
şi-abia mai pot rămâne-n viaţă
mai respirând, cu ochii lungi, imagini.
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 03, 2016 5:05 pm

Pai...asa cum am scris in acea poezie , exista nenumarate tipuri de Timp...Se poate la fel de bine ca Timpul sa fie doar o iluzie...As putea sa scriu pagini intregi - de ex- despre paradoxurile temporale...Dar pt inceput sa spun ca e doar o a 4 -a dimensiune ''perpendiculara'' pe celelalte 3 ''spatiale'' , o ''sageata'' ce este orientata vesnic catre ''inainte'' . Produs al entropiei, al dezordinii ...Dar oare Timpul creaza entropia sau entropia ''produce'' Timpul?...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 03, 2016 7:04 pm

Eu vreau să trăiesc sau mă rog, să ,,apuc'' momentul când se va demonstra că timpul e reversibil, că te poţi întoarce într-un anume moment...mă fascinează asta.
Bine, acum îmi vine în minte şi Faust cu ,,opreşte-te, clipă, eşti atât de frumoasă!!'' Oare ce ar fi dacă am putea ,,îngheţa'' unele momente??
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 03, 2016 7:42 pm

Iubirea, eu si Soarta de-am urzi, Sa prindem planul Firii intr-o ZI , L-am sfarama in tandari si apoi, Pe placul nostru altfel l-am tocmi......Omar Khayyam. Rubapat XXII
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 7:47 pm

Deus..te pupic pe anul asta,bine ai revenit printre noi pupi
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 03, 2016 7:53 pm

Bine te-am regasit ! Am vazut ca te-ai preumblat , nu gluma ! asfsf Tu chiar esti varsator tipic la capitolul asta....nu prea ai astampar !
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 7:56 pm

Da...ma intrebam de multe ori ce fel de varsator esti tu ca nu prea esti vorbaret,vorbesc eu si ptr tine laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 03, 2016 7:59 pm

Da...te legitimez sa vorbesti in numele meu in continuare Very Happy ....pai exista mai multe specii de varsatori Wink
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 8:08 pm

Da...si tu de care specie esti?ca eu credeam ca toti varsatori sunt ca mine si bil laught laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 03, 2016 8:10 pm

o sa-ti raspund la rubrica de zodii, ca aici e cu TIMPUL .... nu te superi ca mut discutia acolo, da? limba
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 8:12 pm

Nu sunt eu suparacioasa...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 03, 2016 8:23 pm

Miha e fată de nota zece! inima Şi pentru că subiectul este TIMPUL, ia să vă întreb ceva: dacă ar fi să alegeţi să retrăiţi o singură zi din viaţa voastră, pe care aţi alege-o? După ce vă citesc, răspund şi eu!
TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Of0744h5efy
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 8:56 pm

Cea in care m-am maritat ,as retrai-o doar sa o schimb sa nu ma fi maritat,dar pt ca a rezultat ceva bun,adica fetita mea,alta nu am crede-ma
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 03, 2016 9:14 pm

Of, Miha...eu aş vrea să pot retrăi ziua când am judecat eu , cu mintea mea de atunci, că trebuie să găsesc suport emoţional în afara familiei şi nu în interiorul ei...acum mulţi, mulţi ani, atunci când a debutat şi dependenţa de net care aproape m-a distrus, prin 2005-2006...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de mihaela Dum Ian 03, 2016 9:37 pm

Draga mea..viata merge inainte,trecutul ramane in urma
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 10, 2016 5:24 pm

Ceva interesant, zic eu..... Very Happy Mereu am fost fascinat de Roma Antica...Iata o tur virtual printr-o posibila casa romana. Cred eu ca apartinea clasei de mijloc -cel putin - ! Mira-m-as ca intr-un oras - dupa noile estimari- de 1 milion si jumatate de locuitori , oricine sa-si fi permis asa ceva....Nu-i un lux orbitor , dar mie mi se pare mai mult decat confortabil ! Ce mi se pare iarasi fascinant in acest video este muzica..nu o pot incadra nicaeri si parca are si ceva scary.... Very Happy 
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 10, 2016 9:16 pm

Foarte, foarte interesant....să văd dacă mai găsesc un articol despre romani, care demolează cumva mitul conform căruia erau mai curaţi pt că aveau terme sau latrine publice...e publicat de Universitatea Cambridge, ar trebui să fie credibil...
Uite-l


http://www.cam.ac.uk/research/news/roman-toilets-gave-no-clear-health-benefit-and-romanisation-actually-spread-parasites
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 10, 2016 9:27 pm

da....si nu era aia , groapa comuna Cloaca Maxima , parca asa ii zicea...totusi ideea de a te plimba printr-o casa romana , chiar daca sunt sigur ca anumite elemnte au fost adaugate de fantezia autorului...mi-a placut
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 10, 2016 9:36 pm

Cu siguranţă e ceva deosebit, normal că şi mie îmi place!! Orice incursiune în trecut e fascinantă!! Aveam în copilărie o carte care m-a obsedat multă vreme...se numea ,,Talismanul de safir'' , autoarea fiind Elvira Bogdan. O fetiţă călătoreşte în timp cu ajutorul unei bijuterii fermecate, fiind martora unor importante evenimente istorice. O ştii?
TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Z
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 10, 2016 10:03 pm

era una din favoritele mele !!!! wow ! cu un pitic sisko sau ceva de genu' ...ea doar visa, se trezeste cand Constantin Brancoveanu e pe cale sa fie mazilit, parca asa era...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 10, 2016 10:08 pm

OOOoo, daaa!! Nu pot să cred că nu am vorbit niciodată despre ea, noi doi!! Exact ediţia asta o aveam şi eu, eram transpusă atât de tare în carte încât mă visam mereu în locul fetiţei respective!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 10, 2016 10:10 pm

era o carte cu un format intersant, tin minte ca ultima poveste era despre cu totul altceva...niste sirene sau Ondine cu ochi verzi ...rele Smile))))))) mi-a ramas asta in minte, dar nu mai stiu despre ce era povestea
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Donna Dum Ian 10, 2016 10:12 pm

De ondine nu îmi amintesc, dar când am revăzut coperta m-au năpădit atâtea nostalgii..
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de DeusInMachina Dum Ian 10, 2016 10:14 pm

da, mi-am amintit intr-un capitol ajung la curtea lui Stefan cel Mare..si se numea improrpietarirea unui vaduve necajite....stiu asta caci mereu ma poticneam cu acel cuvant kilometric , il uram ca nu puteam sa-l citesc, iar acolo era un clown un fel de saltimbanc la curtea domneasca cre maimutarea niste tatasi veniti cu un sipet cu daruri la Stefan Smile))) eu asa tin minte....
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite Empty Re: TIMPUL - clipe pierdute şi regăsite

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum