FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

STRANGE CREATURES

5 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Dec 04, 2015 9:40 pm

Rezumarea primului mesaj :

De multe ori in filmele SF sunt prezentate fel si fel de creaturi de pe alte lumi , unele inspirate iar altele mai putin...Si totusi , exista pe propria planeta anumite vietuitoare ce par sa iasa din tipare...As vrea sa postam aici creaturi - plante sau animale- mai putin obisnuite...Nu neparat in sensul rau sau scary Very Happy  Sau comportamente ale unor animale de care nu stiam pana acum prea multe.....Si o sa incep cu THE CAMEL SPIDER....Ne-am obisnuit sa impartim arahnidele in 2 mari clase : Scorpioni si Paianjeni...insa mai exista o clasa de arahnide, una arhaica si cnsiderata din punct de vedere eveoltionist rudimentara...Oarecum o fosila vie ... Smile Va prezint clasa Solifugae Razz  Niste creaturi teribile aduse in prim plan mai ales de soldatii NATO din Irak. Daca am traduce din latina ar insemna...A fugi de Soare si pana aici nimic iesit din comun , caci si rudele lor mai sus amintite sunt fiinte solitare ce prefere locuri dosite..Ceea ce este infricosator reprezinta chelicerele da mari dimensiuni ...si chiar daca legendele nu-s adevarate, muscatura unui camel-spider se zice ca e extrem de dureroasa..Alte denumiri populare....Scorpionul vantului sau paianjenul soarelui ....

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Camel-Spider-6STRANGE CREATURES - Pagina 2 Camel-spider-bite-size1
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos


STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Mier Ian 06, 2016 4:29 pm

Deus esti fantastic,de unde le ei?cred ca nici autori nu povestesc asa bine ca tine... aplaudaci mi-as dori sa ma laud cu tine si prin alte parti...daca imi permiti bineînțeles

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Mier Ian 06, 2016 4:32 pm

DeusInMachina a scris:Ati auzit de Pasarea - Hoatzin?....Este o pasare celebra , provenita parca din primele pasari , care erau mai mult reptile decat pasari Very Happy Si ca sa evit scrisul , o sa postez aici un articol care mi se pare edificator , eu voi mai adauga poze...http://www.descopera.ro/natura/966749-relicve-preistorice-in-lumea-pasarilor


STRANGE CREATURES - Pagina 2 Pasari-de-hoatzin_dea16cfe8fee50
STRANGE CREATURES - Pagina 2 8638470STRANGE CREATURES - Pagina 2 Hoatzin_in_Peru

Sigur articolul nu povestește la fel de bine ca tine...

mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Mier Ian 06, 2016 5:00 pm

Multumesc pentru apreciere, Mihaela....Dar uneori , cum e cazul de fata, zic eu ca e mai complet decat descrierea mea...plus ca era si mult de scris Razz
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Mier Ian 06, 2016 5:33 pm

Imi place cum povestesti tu,iti spun un secret...eu nu am rabdare sa citesc ,ma ia nebunelile..dar felul cum povestesti tu ...imi starneste interes..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Mier Ian 06, 2016 7:03 pm

Are dreptate Miha, niciun articol nu poate avea farmecul scriiturii tale!! Mulţumim pentru dăruire, chiar ne faci zilele mai frumoase şi mult mai interesante!!
Cât despre pasăre, habar nu aveam de ea, e uluitoare!!Denumirea mi se pare delicioasă!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Ian 09, 2016 9:41 pm

Dintre toate vietatile posibile de pe aceasta planeta...de ea imi este cel mai frica ! Faceti cunostinta cu cea mai mare specie de centiped Scolopendra Giganteea... Nu am fost deci surprins cand savantii au ales-o drept cel mai violent animal, cea mai violenta , vorace creatura din cate exista ....Nu se da in laturi de la nimic, ataca orice si pe oricine ...nu cunoaste ce-i fuga..daca este atacata se lupta pana la ultima suflare...Este veninoasa desigur, dar nu-i mortala pt om, insa......muscatura ete asa de dureroasa ca circula niste mituri infioratoare : persoane care dupa ce au fost muscate de brat sau picior , implorau medicii care le administrau antitdotul sa le faca morfina sau ...sa le amputeze membrul intepat !!! Poze ! Sa nu uit: adultul atinge 25 cm lungime ! Very HappySTRANGE CREATURES - Pagina 2 Scolopendra_gigantea_close_by_MaikaraaionSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Scolopendra_sp__gigantea_by_dimocritus-d37yigaSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Images?q=tbn:ANd9GcS5Z8ymBFN5MH0cGS0HlYF1WOFclOHU1_oXpno0dRk-0puOheTjSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Tumblr_mobq23XcjZ1r28t8qo1_1280
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Sam Ian 09, 2016 9:54 pm

Doamne, e oribilă, ai dreptate!! Nu am văzut ceva mai hidos în viaţa mea!!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Ian 09, 2016 9:57 pm

Eu ma gandesc cat dracu poate sa doara?! de aia cereau sa le taie mana muscata !!! omg.....direct din infern aceast centiped !!! Very Happy  Si...ce ma bucur ca te-am speriat cu ea , hihihihi limba
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Sam Ian 09, 2016 10:23 pm

limba şi eu mă bucur că e departe de mine!! pe unde trăieşte?
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Ian 09, 2016 10:33 pm

Amazon, in specil Peru cred ca si Brazilia, se hranste si cu mamifere, rozatoare, unele maricele Very Happy  sunt iarasi niste legende conform carora nici nu tb sa te muste, e de ajuns sa se tarasca cu acele picioruse cu aspect veninos pe pielea ta ca sa te mursice Very Happy
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Sam Ian 09, 2016 10:35 pm

Sau e de ajuns să se uite la tine! grin Gata, ştiu în ce mă costumez de Halloween-ul următor, abia aştept să te întreb: trick or treat? limba
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Ian 09, 2016 10:37 pm

Aoleu !!! Pai fug cat ma tin picioarele !!!  smil smil smil dsgdf uau
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Lun Ian 11, 2016 9:30 pm

Pt seara asta am o insecta care imi place mult ! Desi este una dintre cele mai violente. Este o insecta care are un areal foarte limitat de raspandire si anume doar in padurile Japoniei. Si este un...barzaune , de fapt un mega-barzaune. Sa facem cunostinta cu Barzaunele Gingantic Japonez. Desi , ca orice viespe este o insecta sociala...se pare ca acest barzaune sufera - cel putin in privinta oamneilor- de mizantropie Very Happy daca o pot numi asa.....Iar intanirile intre specia noastra si a lor se lasa mereu cu scantei. Acesti mega barzauni au ceva se pare de impartit cu noi. In special cu japonezii Very Happy Este pe locul inatai in Japonia la capitolul animale letale. In medie 50 de japonezi sunt ucisi anul de acest fantastic pradatorr. De ce il alearga japonezii?! Pt ca este incredibil de stricator , in special pt apicultorii japonezi. Aceasta bestie , al carui corp ajunge pana la 5 cm , depasind cu aripile intinse 6 cm !! ataca stupurile de albine! Si acum umeaza socul....Un singur individ poate ucide in decurs de cateva ore 10000 albine ( zece mii , ati citit bine) Tactica sa este urmatoare , fiecare focar, cuib de mosntri are niste soldati speciali ...ISCOADE ! Fiecare dintre acestia cauta si...cauta....in momentul cand gaseste un stup de albine incepe sa emane niste hormoni puternici si in acelsi timp ''marcheaza chmic'' perimetrul stupului d albine. Abia atunci , ceilalti se napustesc....Albinele nu pot face mai nimic contra lor, dar in intelepciunea naturii , ea a oferit o strategie incredibila si acestora. Totul tine de promptitudine si rapiditate...E un fel de contrasponaj.....Nu pot lupta cu soldatii, dar pot ucide iscoada! Dar nu prin intepaturi - se pare ca armura monstrului nu poate fi penetrata, acele lor se rup in el- cI prin ''''PRAJIRE''' !!! Cum adica prin ..prajire??!!! Atunci cand Iscaoda da tarcoale sa vada daca stiupul e full de hrana , soldatii albine se napustesc pe el, toti la un ison! Albina poate suporta 2 grade peste temperatura suportata de barzaune. Se creaza un meleu ca la rugby....sub gramada de albine unde barzaunele se vede brusc captiv, temperatura creste...si creste....Albinele suporta ....dar pt el e prea mult...Iscoada e ucisa termic...inainte sa apuce sa dea semnalul fatal pt stupul de albine ! Sa mai zic ca acul sau are 7 milimetri !!! Nu-i letal pt om, dar intepatura e fff dureroasa si produce soc anafilactic mai des decat alte viespi sau barzauni. Undeva langa aparatul bucal mai are ceva complet neobisnuit: alte glande cu venin din care pulverizeaza, aruncad in ochii celui care-l deranjeaza! Multi au orbit asa ! Cei care vin sa le arda ciburile,  poarta costume de protectie duble !! Si mai e cev de zis inainte de poze....Se pare ca veninul sau este fff pretuit de japonezi, din cate stiu este anti reumatic. Dar cum sa colectezi veninul lor??? Oamneii de rand , cei care chiar su tn pasionati...au gasit solutia. Pun borcane cu miere  de albine...barzaunii intra si raman captivi ! Clar ca nu mor imediat...insa lasa venin miere , care la randul sau este lasat acolo prin nu stiu ce tehnici si cata vreme....Iar la final mierea acee aspeciala este consumata ! Poze si video cu barzaunii balacindu-se in miere ! STRANGE CREATURES - Pagina 2 Japanese-giant-hornet-teethSTRANGE CREATURES - Pagina 2 O-ASIAN-HORNET-facebookSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Japanese-giant-hornet-26746788STRANGE CREATURES - Pagina 2 HotdefensivebeeballSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Japanesegianthornet
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Lun Ian 11, 2016 9:38 pm

Foarte interesant..bravo Deus..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 9:38 pm

E formidabil scris, şi mega înfioratoare creatura!! Bine ca e numai acolo la ei!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Lun Ian 11, 2016 9:43 pm

Multumesc mult fetelor pentru aprecieri ! Recunosc ca animalele - bizare sau mai putin bizare- imi plac ! Pentru ''sinceritatea '' lor. Smile  Singurul animal ticalos pe planeta asta e Omul.
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Lun Ian 11, 2016 9:45 pm

Asa e Deus...noi suntem cei mai rai
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 9:52 pm

Mare dreptate ai!!! Aşa este!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Lun Ian 11, 2016 9:53 pm

Culmea e ca Hitler a zis : cu cat cunosc mai in profunzime oamenii , cu atat imi plac mai mult animalele! Avea dreptate aici Hitler !
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Lun Ian 11, 2016 10:03 pm

Dap, şi eu cred la fel!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Ian 15, 2016 7:20 pm

In seara asta o sa prezint inca o creatura teribila. De data asta o...furnica ! Desigur, s-ar putea spune ...ce-i atat de infricosator la o furnica, insa in cazul acesteia.... Smile  Furnica se numeste in limbajul stiintific Paraponera Clavata , dar este cunoscuta sub numele de Bullet Ant adica Furnica - glont....De ce glont? Nu din cauza formei ci din cauza durerii provocate de intepatura acesteia.... Porecla aceasta a primit-o de la un fost ofiter de politie care a fost intepat intr-o excursie pe langa junglele braziliene..mediul naitv al acestei furnici infame ! Omul nostru fusee impuscat de mai multe ori de catre infractori si stia ce-i durerea provocata de un glont....si a fost intepat de o asemnea creatura . El a afirmat apoi ca durerea intepaturii este comparabila cu cea a unei rani produse prin impuscare.....!!!! Este o furnica de dimensiuni mari , 18 mm - 30  mm ....Deci o furnica de 3 cm nu-i chiar de neglijat , poate fi chiar un gigant in lume afurnicilor obisnuite...Aspectul sau general - asa cum o sa vedem in poze la final- este unul destul de contondent, fapt ce-i dezvaluie apucaturile vorace , de pradator. Este descrisa chiar ca o ''viespe fara aripi'' Este considerata a fi ultimul filon ramas dintr-o straveche incrangatura de furnici de mari dimensiuni, pradatoare... Insa ce se afla in galndele ei ..... ''face toti banii'' . Toxina produse de ea , i-a luat chiar si numele Poneratoxina ...acest compus teribil actioneaza chiar asupra canalelor transmitatorilor nervilor....accelrand chiar insusi procesul , mecanismul de transmitere a durerii....Pt aceasta ,  pradatorii care vaneaza de obicei furnici o ocolesc , fapt ce a dus la raspinderea, la proliferarea speciei...Insa daca membrii altor specii fug de ea de parca ar fi ciumata...iata ca exista anumite ''creaturi'' care chiar o cauta cu obstinatie tocmai pentru a fi intepati....Cine? Noi, oamenii ..ma rog, nu chiar toti Very Happy E vorba de membrii unui trib amazonian Satere - Mawe care o folosesc in felul urmator: fiecare adolsecent trebuie sa parcurga un rit de initiere pt a deveni barbat / vanator cu drepturi depline in grup....Pt aceasta batranii triblui confectioneaa niste manusi speciale...mai multe furnici Paraponera sunt luate si drogate , ametite si introduse in acele manusi...Apoi manusile sunt bagate pe mainle aspirantului care astepta concentrat ''trezirea'' creaturilor. Cand se trezesc , dezorientate si furioase frunicile incep sa intepe mainile defercitului....Si acesta tb sa indure toata afacerea asta 10 minute !!! Cand ii sunt date jos manusile....mainile acestuia sunt negre.....prezinta spame puternice , iar durerea persista la cote maxime mai bine de 24 ore....Iar acest ritual macabru trebuie repetat de nu mai putin de 20 de ori !!!!  Chiar si dupa saptamani de la experienta ....mainile si uneori intreg corpul prezinta un tremur ciudat....iar daca vremea este ploioasa durerile reapar chiar si dupa ANI !!! Desigur nu la acea intensitate teribila....A fost si un european pe-acolo si s-a lasat supus acestui ritual....Si desi a stat mult mai putind e 10 minute .....urmarile au fost drasitice....dupa ce pun pozele pun si acel video......Sper ca v-a placut...STRANGE CREATURES - Pagina 2 9k=STRANGE CREATURES - Pagina 2 Bullet_antSTRANGE CREATURES - Pagina 2 Bulletant4
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Donna Vin Ian 15, 2016 7:39 pm

Doamne, cât e de hidoasă!!!! Numai când te uiţi la ea te-apucă groaza!!!!!! umit
Cât despre ritualul respectiv, ferească Dzeu!!
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Ian 15, 2016 7:40 pm

laught laught laught eeee, nu vezi cat de dragalasa e?.... laught
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Vin Ian 15, 2016 7:48 pm

Deus..uimitor,furnica asta seamana cu caradasca cu clestii aia...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de DeusInMachina Vin Ian 15, 2016 7:50 pm

Asa e Mihaela.... Very Happy  chiar....groaznica insecta si radasca....
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de mihaela Vin Ian 15, 2016 7:54 pm

DeusInMachina a scris:Asa e Mihaela.... Very Happy  chiar....groaznica insecta si radasca....
Saracul om ce ia trebuit?ce-o fi crezut ...ca sunt mici si nu sunt periculoase laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Lord of the Starfields Dum Aug 21, 2016 2:55 pm

Lord of the Starfields
Lord of the Starfields
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 288

Sus In jos

STRANGE CREATURES - Pagina 2 Empty Re: STRANGE CREATURES

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum