FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TANGO....

2 participanți

In jos

TANGO.... Empty TANGO....

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Oct 22, 2015 9:38 pm

Cum de-am omis cu totii acest gen?!...Eu ma declar un mare fan al tango-ului, desi spre mare mea parere de rau , nu stiu sa dansez - ma refer asa cum tb- caci altfel...m-am mai ''prostit'' eu uneori Razz Razz Razz cred ca spre deliciul si amuzamantul partenerelor de dans...Si voi incepe cu o piesa magica...poate cel mai faimos tango din toate timpurile LA CUMPARSITA ....P.S. ...adulat azi in Occident ...acest dans teribil nascut in mahalalele din Buenos Aires a fost multa vreme interzis in aceeasi Europa Occidentala pe motiv ca-i prea ......VULGAR Very Happy
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Oct 22, 2015 9:48 pm

In 1935 Carlos Gardel compunea un alt tango celebru care va strabate vremurile si care apare intr-un alt film destul de recent ....Scent of a woman cu Al Pacino...Por una cabeza...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de Donna Joi Oct 22, 2015 9:53 pm

Să vrei să descrii tangoul e ca şi cum ai vrea să-i povesteşti unui copil lipsit de darul vederii despre frumuseţea unui câmp de maci înfloriţi în amiaza unei zile de vară, cu un cer albastru pe care se odihnesc răsfiraţi nişte nori pufoşi… Ai putea să duci copilul acolo, să simtă atingerea catifelată a macilor şi să adulmece miresmele câmpului înflorit, dar armonia culorilor cum o descrii?
Prin cuvinte îndepărtezi tangoul de tot ce înseamnă el…
Cu tangoul e ca şi cu iubirea: unii nu au cunoscut-o încă şi pentru ei e teorie pură, in timp ce pentru alţii e totul, e viaţa lor. Între cele două extreme, miliarde de sensuri…
Cum să descrii fericirea, pacea sau fiorul pe care le simţi în braţele celuilalt?
Sau mirarea de a înţelege întrebările şi răspunsurile celuilalt fără ca vreunul să fi rostit ceva? Ai zice că e limbajul trupului, dar cu cât practici mai mult, cu atât mai bine vei şti să pui întrebări şi să dai răspunsuri, chiar şi fără gesturi… Ai putea crede că ai început să citeşti gânduri… Da, începi să te apropii…, dar adevărul e al fiecăruia şi e dincolo de cuvinte, dincolo de tango, undeva în altă dimensiune…
Orice ţi-ar spune cineva despre tango, trăindu-l vei descoperi în permanenţă valenţe noi.
E singurul dans pe care îl poţi practica la orice vârstă, indiferent cât de înaintată ar fi ea. Ba chiar cu cat varsta e mai inaintata, cu atât poţi face un dans mai frumos. Pentru că în tango pui tot ce ai învăţat în viaţă, şi bune şi mai puţin bune, şi din tango înveţi tot ce viaţa nu te-a învăţat până acum…
E un dans al vieţii.

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Oct 22, 2015 9:58 pm

Fainnnn, si intr-adevar TANGO-ul este insasi viata....
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de Donna Joi Oct 22, 2015 10:04 pm

ceva vintage...

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Oct 22, 2015 10:10 pm

Fantastic!!!! Mi-a placut enorm....insa iata si tango-ul zodiei Scorpion !!! mind laught wfsf
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de Donna Joi Oct 22, 2015 10:18 pm

Eiiiii.....
Uite ceva fain!

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

TANGO.... Empty Re: TANGO....

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum