FORUMUL ALBASTRU
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Sam Sept 19, 2015 10:09 pm

Aş vrea să citesc despre diferenţele dintre cele două concepte...eu aş teoretiza, dar nu mă pricep, vreau să aud mai întâi ce aveţi voi de spus!
Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Dhnbnlbm76f
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Sam Sept 19, 2015 10:14 pm

Sa scrie Dony ca el a adus vorba,in conceptia mea ,,Dragostea e atunci cand faci fragoste,cred ca dony a vrut sa spuna..una edte sa faci sex si una sa faci dragoste,iubirea este atunci cand iubesti si cand faci dragoste si cand nu faci dragoste,pai nu...?
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Sam Sept 19, 2015 10:22 pm

Miha, eu chiar nu ştiu ce să spun...

Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de DeusInMachina Sam Sept 19, 2015 11:16 pm

Eu n-am inteles si nu voi intelege in veci notiunea de ''sex romantic'' ....si alte dulcegarii ieftine gen lumanari pe langa cada Very Happy Sexul este un dans al glandelor , o simfonie a umorilor. Daca ambele orchestre rezoneaza ....rezulta o muzica placuta ..daca nu..Smile Cineva poate sa fie ''romantic'' inainte de a ajunge in pat. Acolo trebuie sa domneasca imaginatia carnea si secretiile ...
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Sam Sept 19, 2015 11:25 pm

deus tu vb de sex, da sla e asa cum spui tu, o descarcare hormonala fara pasiune si iubire,deci si-a tras-o sa simtit bine pa si la gara,cand un cuplu se iubesc,nu mai e asa, atunci intervine pasiunea, acei fiori pe care ii simti la fiecare atingere,fiecare sarut,of e greu cu baietii astia...
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Dum Sept 20, 2015 8:44 am

Cu cât atracţia dintre cei doi este mai mare, cu atât sexul e mai reuşit. Şi mai sălbatic. Şi eu sunt contra dulcegării, nu numai în pat, ci şi în afara lui...Dar a face dragoste nu e ceva serafic, cu voaluri albe şi acorduri de harpă...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Dum Sept 20, 2015 8:51 am

Dar revenind la subiect, vreau să îmi lămuresc şi eu diferenţa între iubire şi dragoste, eu le foloseam ca sinonime...am înţeles că de fapt oamenii fac diferenţa între expresiile ,,a iubi'' şi ,,a fi îndrăgostit'', cea de-a doua stare fiind receptată drept ceva trecător, ca o răceală...Smile În timp ce a iubi e o treabă serioasă, domle, nu oricine se califică...
Tot nu înţeleg, de aceea vreau să îmi explice şi mie careva, vă roooooog!!Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Lgxhp6tvts4
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Dum Sept 20, 2015 11:07 am

exact cum ma gandeam si eu..Dragostea e sinonimul a te indrgosti..acele emoti ce le simti cand esti atrasa de un barbat/ o feme si crezi ca acea persoana este asa cum iti doresti,dar dupa un timp acele emoti dispar ptf ca acea persoana nu este pe aceias lungime de unda cu tine si incet incet devine monotonia,plictiseala, indiferenta...iubirea incepe tot asa, te indragostesti ptr ca acesta este primul pas spre iubire, acea iubire neconditionata sa iubesti si sa nu stii de ce,pt felul lui / ei de a fi,cand esti complectat si tot ce face pt tine te multumeste,cam astea ar fi diferenta intre dragoste si iubire.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de JIL Lun Sept 21, 2015 10:39 am

sper sa deranjez sau sa supar pe cineva...
Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? 11986999_417567865099924_7561331380973928062_n
umit laught laught
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 21, 2015 9:08 pm

Ok...sa ma apuc sa raspund, nu? Smile

Am sa reiau ce am mai spus si cu alta ocazie, intr-un alt loc unde erau dezbateri "aprinse"  pe marginea temai: DRAGOSTE SAU IUBIRE...neconditionata?  Wink

E o deosebire fundamentala intre iubire si dragoste. Iubirea este altruista, il iubesti pe celalalt pt ceea ce este nu pt ce ai vrea sa fie! Este plina de compasiune si toleranta. Pe cand dragostea este orgolioasa si egoista in egala masura! Nu exista gelozie si posesivitate in iubire, iar razbunare nici atat Wink Dragostea CONSUMA,este imbibata de gelozie si posesivitate pt. ca e egoista, orgolioasa, vanitoasa, intransigenta! Dragostea tine de emotii puternice care par sa te sfasie purtandu-te de la o extrema la alta, E, daca vreti, legata si de hormoni cu acea stare de visare cand te indragostesti, dar emotiile sunt declansate si de ceea ce este in subconstientul nostru! Spre exemplu cand vezi potentialul partener de care urmeaza sa te indragostesti automat ceva din tine il catalogheaza fara sa-ti dai seama, deci NU CONSTIENT!!.  Calitatile pe care le ai intiparite undeva in suflet sunt proiectate asupra potentialului partener...Totul tine de minte....Wink

Ce e cu adevarat curios este ca din indragostire si apoi dragoste cum spuneam, se poate ajunge la URA!

Frumusetea este ca din ura se poate ajunge sa iubesti si sa urasti in acelasi timp, la fel de bine cum TOT DIN URA sa ajungi, totusi, sa iubesti ..NECONDITIONAT  Wink
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Lun Sept 21, 2015 9:16 pm

Nu prea sunt de acord cu ce spui, ce treaba are dragostea cu razbunarea ,egoism si gelozie?asta tine de personalitatea fiecaruia din noi,sa fi razbunator si egoist e rautate.
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de *Dony Lun Sept 21, 2015 9:24 pm

Pai am spus mai sus: una e iubirea neconditionata si cu totul alta ...dragostea Wink
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Lun Sept 21, 2015 9:36 pm

Nu Dony,chiar daca nu este iubire neconditionata,nu trebuie sa fie rautate...un om intreg la minte nu poate sa se razbune,ptr ce sa se razbune?nu este partenerul asa cum vrea sau partenerul nu vede in ea ceia ce doreste,e simplu sa gandeasca ca nu toti suntem la fel si ca sentimentelor nu le poti controla de cat sa se piarda vremea cu ura si razbunare nu este mai usor sa cauti pe alcineva care este pe aceias lungime cu tine?eu tot cred ca este rautate sau o boala ce trebuie tratata,sau eu nu fac parte din lumea asr
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Lun Sept 21, 2015 10:44 pm

Miha, răutatea şi ura vin din nesatisfacerea instinctului de posesie, f multă lume confundă dragostea cu posesia...şi cred că partenerul este într-o colivie, unde ar trebui să se simtă culmea, şi fericit...
Eu recunosc, am experimentat tot amalgamul de stări, iar acum am ajuns la o semi-apatie din care nu ştiu ce m-ar mai putea scoate....
Accepţiile celor doi termeni despre care vorbeam sunt diferite de la om la om...cred că dincolo de definiţii, important e modul în care înţelegem că a dărui e cel mai frumos lucru din lume...
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Lun Sept 21, 2015 10:58 pm

Sunt multe de spus aici Donna si difera de la om la om,fiecare cu mentalitatea si orgoliul lor
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de *Dony Mier Sept 23, 2015 3:33 pm

Eu am delimitat destul de clar cele doua concepte: dragostea, care este POSESIVA, de iubirea...neconditionata  Wink
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Donna Mier Sept 23, 2015 9:34 pm

E delimitarea ta, aşa îţi explici tu cele două concepte, eu tot nu înţeleg de ce iubirea e serafică şi dragostea e posesivă, de ce dragostea nu poate fi necondiţionată şi tot aşa...

Până la urmă, asta cu ,,iubirea necondiţionată'' mi se pare un mit...oricât de puţin ne-ar plăcea să o recunoaştem, e vorba de o reciprocitate , tu-i mama mă-sii, că n o să iubeşti din tot sufletul, la infinit, un partener care te abuzează psihic şi te desconsideră!! Nu poţi iubi fără să ţii cont de feed back!
Ştiţi ce mi-e teamă?? că toţi avem în cap un amalgam, ţesut din citate auzite pe ici colo, ce am mai citit, nimic concret...
Când spun ,,noi'' mă refer la societatea actuală. Mai ştim să iubim??
Donna
Donna
Fondator forum
Fondator forum

Mesaje : 22618

https://forumulalbastru.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de DeusInMachina Mier Sept 23, 2015 9:36 pm

Hai sa dau eu o definitie mai cu motz Smile) Dragostea preludiul unei potentiale iubiri Smile Sau : orice dragoste se naste regina insa cele mai multe mor in exil....Razz
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Mier Sept 23, 2015 11:12 pm

Eu as spune asa,,Crede si nu cerceta,,lasa sa se intample si dupa vom vedea cum va fi..
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de *Dony Joi Sept 24, 2015 11:27 am

mihaela a scris:Eu as spune asa,,Crede si nu cerceta,,lasa sa se intample si dupa vom vedea cum va fi..


Asta spun si eu: crede-MA si nu cerceta...  grin
*Dony
*Dony
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1934

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Joi Sept 24, 2015 12:17 pm

Te cred Dony și nu voi cerceta.. laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de DeusInMachina Joi Sept 24, 2015 1:01 pm

ha , ha ...pe asta nu o stiam. O stiam pe aia cu : Bine, de data asta fie ca....MINE ! dsgdf
DeusInMachina
DeusInMachina
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 1047

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de mihaela Joi Sept 24, 2015 1:48 pm

Deus sunt inventiva.. laught
mihaela
mihaela
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 14396

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de JIL Lun Oct 12, 2015 9:18 am

Desi unii spun ca e ,,totuna,, eu zic ca nu e asa!
In dragoste pui pasiune, suflet!
,,Sexul,, ...doar eliberare anatomo/fiziologica.....
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de JIL Lun Oct 12, 2015 9:20 am

furaciune de pe net umit 


Deci .... cum o facem pana la urma, sa fie dragoste sau sex? Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Ipb_biggrin Care varianta e mai ... buna? Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Ipb_laughing
Iaca, tema dispre sex,
M-o lovit direct în plex.
Despre dragoste, bădie,
Interesul, mi sâ știe.
Câ m-am tot gândit io, bre,
S-înțăleagâ mintea me
Șî m-am frământat într-una:
Cum adicâ, nu-i totuna?!
Câ mi-o zâs vecinu: „Uăi,
Dragostea-i cu ... năbădăi!”
Ete, na! Da parcâ-i șui...
Zâciț voi! Ci, sexu nu-i?!
Dapăi cum, câ di te-apucă
Tot un tremur ti hurducâ-
Nu mai vezi, nu mai auzi,
Pânâ nu rămâneț uzi.
Șâ cu dragoastea-i la fel:
Când nu vezi pe ea (ori el)
Ti prind fluturi în stomac
Șâ-ti ajung direct în cap.
Șâ prin cap, după cum știi,
Îț trec uneori prostii,
Sub buric sâ-ț faci pe plac,
Iarăși ti gândești la pat.
Ori la sex, cum vrei sâ-i spui
(De dat/luat la dumnealui).
Biologic, zâc câ tema
Ne eliminâ dilema.
Restu-i zâc, așa, lingvistic,
I-un alint; eufemistic,
Îi spui sexului iubire
Numai câ a ta trăire,
Fără întâlnire jos
Nu mai sunâ-așa frumos.
Eu stiu una, ca pe tăt:
Sex ori dragoste-ndărat
Nu poti lua, dacâ ai dat,
Nebunia când ti-o luat!
Ăste vorbe-s pe pământ.
Nu lovi, câ-s om de rând!
JIL
JIL
Forumist albastru
Forumist albastru

Mesaje : 7866

Sus In jos

Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea? Empty Re: Cum e cu iubirea? Dar cu dragostea?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum